Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy program, który oferuje wsparcie finansowe na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesięcy. Rodzice mogą liczyć na wsparcie, które w sumie może wynieść 12 tys. złotych. We wniosku, który opiekunowie muszą włożyć do ZUS-u, należy określić, czy wypłaty środków mają wynosić 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie przez rok.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Poprawne wypełnienie wniosków przysparza rodzicom sporo problemów. ZUS informuje, że we wnioskach pojawiają się błędy, które uniemożliwiają wypłatę świadczenia. Najczęściej dotyczą one błędnego numeru PESEL dziecka, którego wniosek dotyczy. Rodzice dziecka wpisują też swój pesel lub innego członka rodziny.
W miejscu, gdzie powinien pojawić się numer PESEL, rodzice ponadto też często wpisują numer swojego dokumentu tożsamości. Zdarzają się również sytuacje, gdy opiekunowie składają kilka wniosków na to samo dziecko i wprowadzają wtedy inne dane. Opiekunowie, którzy są w trakcie rozwodu, wypełniają dwa wnioski na to samo dziecko.
Jeśli rodzice źle wypełnili wniosek, ZUS się z nimi skontaktuje, aby wyjaśnić błędy w formularzu. - Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie do uzupełnienia wniosku. O wystawieniu takiego wezwania informujemy naszego klienta poprzez SMS i w wiadomości na adres poczty elektronicznej - informuje Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.
Należy jednak szybko odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość, w przeciwnym razie nie otrzyma się świadczenia. Jeśli dziecko (drugie i kolejne) kończy 12. miesiąc życia w podanych niżej miesiącach, wniosek należy złożyć do końca kolejnego miesiąca przypadającego po jego urodzinach.