"GW": Latyfundia w Choczewie ma nie tylko Obajtek. Zasmakowała w nich jego znajoma, prezeska Lotosu

Gmina Choczewo to w ostatnich latach wyjątkowo gorąca lokalizacja. Inwestował tam prezes Orlenu Daniel Obajtek, a ostatnio ziemię kupiła tam też jego dobra znajoma, prezeska Lotosu Zofia Paryła - pisze Wyborcza.pl. Cena ziemi szybko poszła w górę, bo zaraz po zakupie posypały się rządowe decyzje w sprawie zagospodarowanie tego regionu.

Zofia Paryła to wieloletnie znajoma prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Gdy ten był wójtem Pcimia, ona pracowała jako księgowa w Gminnym Ośrodku Pomocy. W 2017 roku trafiła do spółki córki koncernu Energa, której wówczas szefował obecny prezes Orlenu - pisze Wyborcza.pl.

Paryła obecnie jest prezeską Lotosu. Ostatnio jej majątek wyraźnie wzrósł, po tym jak zainwestowała w ziemię w Choczewie. Obajtek w tej samej nadmorskiej gminie kupił w 2017 roku zabytkowy pałacyk w Borkowie Lęborskim. 800 tys. zł na remont tego obiektu przeznaczyło Ministerstwo Kultury. 

Prezeska Lotosu kupiła ziemię w Choczewie, a radni zmienili plan 

Choczewo to również gmina, w której ma powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Oznacza to, że w okolicy osiedlą się tysiące pracowników, co z kolei przekłada się na wzrost cen gruntów i nieruchomości. Wójt Wiesław Gębka szacuje w wypowiedzi dla Wyborczej.pl, że do gminy sprowadzi się nawet 10 tys. osób. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zofia Paryła z mężem kupili w gminie działkę 1,48 ha w lutym ubiegłego roku, a w sierpniu dokupili kolejne grunty o powierzchni 2,23 ha. Tylko niewielki skrawek był objęty planem zagospodarowania. We wrześniu 2021 roku radni zaczęli zmieniać plan, a pastwiska zmieniono na tereny pod zabudowę rekreacyjną i mieszkaniową. 

Udało znaleźć się dużego inwestora, który zgodził się wykupić grunty pod tym warunkiem [zmiany planu zagospodarowania] i zrobić tam fajną rekreację, a jak wiecie, to jest warte dla nas kupę szmalu. To jest piękne miejsce, Jackowo, w lesie, naprawdę teren bajka 

- mówił wójt Gębka, gdy przekonywał radnych do poparcia projektu uchwały. Całość uchwycono na nagraniu z sesji rady gminy

Wójt wyjaśnił również, że brakuje tam dróg, ale w tej sprawie dogadał się już z dyrektorem Lasów Państwowych w Gdańsku. Tę funkcję sprawuje z kolei Bartłomiej Obajtek, brat prezesa Orlenu, który był wcześniej nadleśniczym w Choczewie. 13 radnych bez pytań zagłosowało za uchwałą, jedna osoba się wstrzymała. 

Choczewo. Wartość ziemi znacząco wzrosła

Sama decyzja radnych i zmiana planu zagospodarowania sprawiły, że wartość ziemi w Choczewie wzrosła. Grunty rolne w tym miejscu są wyceniane na 20-40 zł za mkw. Grunty rekreacyjne to już koszt od 80 do 390 zł. Zofia Paryła kupowała grunty, pola uprawne i łąki, których wartość wzrosła o przynajmniej o kilkadziesiąt złotych na metrze. Przy 22,3 tys. mkw gruntów, przy wzroście wartości o np. 50 zł, wycena skacze o 1,15 mln zł. 

Wyborcza.pl donosi, że Paryła gruntów nie sprzedaje. Realizuje tam prywatną inwestycję, w czym sprzyjają jej kolejne decyzje administracyjne. Mimo że podczas pandemii sprawy urzędowe załatwiało się jeszcze w ubiegłym roku nieco dłużej, to prezeska Lotosu nie mogła na to narzekać. Zmiana planu zaczęła być wdrażana w ciągu nieco ponad 30 dni od podjęcia uchwały, z czego część stanowiły dni urlopowe. Natomiast już w listopadzie 2021 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o uzgodnieniu, a w grudniu gotowa była prognoza o oddziaływaniu na środowisko. Plan przedstawiono w lutym 2022 i jest gotowy do realizacji. 

Więcej o: