Czy 3 maja sklepy są otwarte? Gdzie można zrobić zakupy?

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji - czy tego dnia obowiązuje zakaz handlu? W których sklepach możemy zrobić zakupy we wtorek?

3 maja w Polsce obchodzone jest święto narodowe, upamiętniające przyjęcie konstytucji w 1791 roku - pierwszej spisanej w Europie, a drugiej na świecie (jako pierwsza uchwalona została w 1755 roku Konstytucja Korsyki). Tego dnia obowiązuje zakaz handlu, ale niektóre sklepy mogą być otwarte.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Majówka 2022. Czy 3 maja zrobimy zakupy?

W tym roku święto trzeciego maja wypada we wtorek. Mimo to większość sklepów będzie zamknięta, Święto Konstytucji to bowiem dzień ustawowo wolny od handlu. Warto więc zaplanować wcześniej, czego potrzebujemy tego dnia w lodówce, i zrobić zakupy z wyprzedzeniem. Jeśli jednak okaże się, że czegoś nam zabrakło, nic straconego. Drobne zakupy uda nam się zrobić w kilku z poniższych punktów, których zakaz nie obejmuje:

  • w sklepach, w których za ladą stanie właściciel (między innymi: Żabkach, Carrefourach Express, Fresh-marketach, Lewiatanach, osiedlowych sklepikach);
  • w sklepach na dworcach, lotniskach i w strefach wolnocłowych;
  • na stacjach paliw;
  • w niektórych aptekach;
  • w lokalach gastronomicznych (w dowozie i na wynos).

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Święta w maju - czy zrobimy zakupy?

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta zakupów w wielu sklepach nie zrobimy nie tylko 3, ale i 1 maja - tego dnia w Polsce wypada bowiem Święto Pracy. Jako że 2 maja przypada natomiast w dzień powszedni (poniedziałek), bez problemu zrobimy wtedy zakupy w większości sklepów - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, mimo że jest świętem, nie jest dniem wolnym od pracy. Wiele osób bierze jednak wówczas wolne, by cieszyć się majówką wolną od obowiązków służbowych.

Więcej o: