Korekta PIT jest niezbędna, gdy uświadomimy sobie, że popełniliśmy błąd w zeznaniu podatkowym, który wysłaliśmy już do Urzędu Skarbowego. Na czym polega korekta i jak ją złożyć?
Zeznanie roczne można korygować wiele razy. Oczywiście należy się starać, żeby nasze działanie było skuteczne już za pierwszym razem. Korekta PIT polega w zasadzie na przesłaniu po raz kolejny tej samej deklaracji, jednak z wyraźnym wskazaniem, że jest to korekta zeznania podatkowego. Jak zrobić korektę PIT: online czy w formie tradycyjnej? Najlepiej uczynić to w takiej formie, w jakiej składaliśmy pierwotne zeznanie. W zasadzie możemy ją dostarczyć na trzy sposoby:
Więcej o zeznaniach podatkowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Korekta PIT-37 powinna być dokonana niezwłocznie po wykryciu nieprawidłowości. Czekając, aż organy podatkowe wykonają kontrolę, narażamy się na znacznie większe kłopoty. Do kiedy korekta PIT-37 ma sens? Składa się ją do momentu przedawnienia, czyli pięć lat od końca roku, w którym upłynął czas płatności danego podatku. Po upływie terminu przedawnienia dane zobowiązanie nie może już być egzekwowane. Łatwo jest więc wyliczyć, że w przypadku podatku z terminem płatności mijającym 2 maja 2022 roku, Urząd Skarbowy może ścigać podatnika za nieprawidłowości aż do końca 2027 roku.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Jak przebiega korekta PIT-36? Ten rodzaj deklaracji dotyczy przede wszystkim osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Korekta odbywa się w tym przypadku na zasadach analogicznych do PIT-37. Niekiedy urząd sam może poprawić błędy w deklaracji, informując później podatnika.
Jak czytamy w art. 274 Ordynacji podatkowej, w razie stwierdzenia błędów rachunkowych lub innych oczywistych błędów, lub gdy formularz wypełniono niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
Czy podatnik może odpowiadać za błędy płatnika przed organami podatkowymi? Okazuje się, że tak. Dzieje się tak od chwili złożenia przez podatnika rozliczenia rocznego. Warto więc sprawdzić dane zawarte w druku, który otrzymaliśmy od pracodawcy. Korekta PIT-11 może być wykonana tylko przez płatnika, więc to do niego podatnik powinien się zwrócić z wnioskiem o poprawienie deklaracji. Wówczas błędy mogą być naprawione - włącznie z zapłaceniem zaległych zaliczek. Odpowiedzialność wciąż ciąży jednak na podatniku.