PIT za 2021. Rozlicz się przed majówką, by nie nadziać się na przeciążone serwery

Zostały ostatnie dni na samodzielne rozliczenie się ze skarbówką. Nie warto zostawić tego na ostatnią chwilę. Jak pokazują ostatnie lata, ostatniego dnia na rozliczenie można spodziewać się przeciążonych serwerów i problemów ze złożeniem deklaracji podatkowej.

Od wtorku 15 lutego można się rozliczyć z urzędem skarbowym. Od 2019 roku działa usługa Twój e-PIT, która rozlicza automatycznie podatek. Podatnik musi jedynie zatwierdzić deklarację - jeśli tego nie zrobi, urząd zrobi to automatycznie. Dobrze jednak osobiście rozliczyć podatki, ponieważ fiskus nie uwzględnia ulg podatkowych

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ostatnie dni na rozliczenie podatków 

PIT-28 należało złożyć do 28 lutego, natomiast PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 możemy rozliczyć do 2 maja 2022 roku. Po tym terminie urząd rozliczy nas automatycznie.

Jeśli jednak chcemy odliczyć ulgi, warto zrobić to przed majówką. W poniedziałek 2 maja można spodziewać się przeciążonych serwerów. W ubiegłym roku i poprzednich latach w ostatni dzień na rozliczenia ze skarbówką serwery nie wytrzymywały. Polacy masowo próbowali wypełnić deklaracje podatkowe, przez co pojawiły się problemy m.in. z logowaniem do usługi Twój e-PIT.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Nie wygląda też na to, by od ubiegłego roku serwery zostały na to szczególnie przygotowane. Dwa miesiące temu, w połowie lutego, gdy ruszyło rozliczenie podatkowe, również pojawiły się problemy ze stroną. Nawet jeśli komuś udało się zalogować, to niekoniecznie musiał uzyskać dostęp do formularzy podatkowych.

Co jeśli spóźnię się z rozliczeniem PIT?

Czekając z rozliczeniem na ostatnią chwilę, ryzykujecie, że nie zdołacie wprowadzić należnych wam ulg podatkowych. Nie musicie się jednak szykować na kary za spóźnienie. Podatnicy PIT-36 i PIT-37 nie muszą obawiać się konsekwencji, gdy nie rozliczą podatków samodzielnie, bo automatycznie zrobi to za nich urząd. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: