Komunia święta na kredyt? Co czwarty rodzic wyprawi przyjęcie za pożyczone pieniądze

Zbliża się sezon komunijny. W kościołach w całej Polsce tysiące dzieci przyjmą sakrament komunii świętej. Większość rodziców decyduje się na wyprawienie im przyjęcia komunijnego. Jak się okazuje, część z nich w tym roku nie ma zamiaru na tym oszczędzać, wręcz przeciwnie.

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego katolika. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców decyduje się na zorganizowanie swojemu dziecku przyjęcia z tej okazji. Rodzice chrzestni każdego roku prześcigają się w pomysłach na prezenty dla chrześniaków. A wręczane upominki są często bardzo drogie - laptopy, konsole, smartfony, aparaty fotograficzne, quady czy koperty z pieniędzmi.

Pierwsza komunia. Wielu rodziców zdecyduje się na kredyt, by wyprawić przyjęcie

Z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że rodzice nie zamierzają oszczędzać na organizacji przyjęcia z okazji pierwszej komunii swojego dziecka. Wręcz przeciwnie - wielu rodziców zdecyduje się na wyprawienie tego przyjęcia za pożyczone pieniądze.  

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Okazuje się, że blisko dwóm trzecim rodziców zależy na zorganizowaniu swojemu dziecku wystawnego przyjęcia. Z kolei więcej niż co czwarty rodzic - 26,5 proc. - jest gotów się z tego powodu zapożyczyć. Blisko połowa (47,5 proc.) po pieniądze uda się do banku. Co czwarty zadłuży się u rodziny lub znajomych. Podobny odsetek skorzysta z oferty firmy pożyczkowej - 22,5 proc.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Z badania wynika, że tylko 72 proc. rodziców może wyprawić swojemu dziecku przyjęcie komunijne bez zaciągania pożyczki. Niemal 30 proc. z nich twierdzi, że pieniądze nie są dla nich żadnym problemem.

Przyjęcie komunijne w Polsce. "Zastaw się, a postaw się"

- Mimo braku środków finansowych część Polaków nie zamierza rezygnować z wystawnego przyjęcia. Nasze badanie pokazuje, że wciąż żywe jest powiedzenie "zastaw się, a postaw się". Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijnej. Przy czym znacznie częściej na takie rozwiązanie zdecydują się osoby, którym zależy na wystawnej uroczystości. W tej grupie odsetek osób, które pożyczą pieniądze, wzrasta do jednej trzeciej - informuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Jednak przyjęcia na kredyt nie unikną też rodzice, którym na hucznym świętowaniu wcale nie zależy. W końcu tradycja zobowiązuje i choć niechętnie, to blisko co dziesiąty zaciągnie zobowiązanie na organizację komunijnego obiadu - dodaje.

Pierwsza Komunia Święta Prezenty na komunię a podatek od darowizny. Kiedy trzeba go zapłacić?

Krajowy Rejestr Długów wskazuje jednak, że zapożyczanie się nie zawsze jest dobrą opcją. - Jeśli kogoś nie stać na wystawne przyjęcie, a chce zaciągnąć kredyt, powinien przekalkulować realną możliwość jego spłaty - mówi Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

- Chodzi o to, by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy jedno zobowiązanie finansowe będziemy spłacać kolejnym. Wówczas trudno będzie wyjść na prostą - dodaje.

Więcej o: