Ceny paliw. Na stacjach coraz drożej. Olej napędowy kosztuje już ponad 7,3 zł

Ceny paliw na stacjach ponownie idą w górę. Średnia dla całego kraju wzrosła w ujęciu tygodniowym o kilka, a w przypadku oleju napędowego aż o 11 groszy. To właśnie kierowcy samochodów z silnikami Diesla są dziś w zdecydowanie najgorszej sytuacji.
Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76%

Do absurdalnie wysokich cen paliw kierowcy zdążyli się już nieco przyzwyczaić, choć oczywiście każdy wciąż liczy na, nawet niewielkie, ale obniżki. Te faktycznie pojawiły się na początku kwietnia, jednak utrzymały się tylko przez nieco ponad dwa tygodnie. Obecnie niestety paliwa na stacjach ponownie drożeją. 

Ceny paliw znów rosną. Diesel w górę o 11 groszy

Pogląd na średnie ceny paliw w Polsce przynosi najnowszy raport (na dzień 28 kwietnia) analityków z BM Reflex. Przeciętnie za litr benzyny 95-oktanowej płacimy obecnie nad Wisłą 6,55 zł za litr, a więc o 5 groszy więcej niż tydzień temu (21 kwietnia) i o 13 groszy więcej niż dwa tygodnie temu (14 kwietnia). Benzyna 98-oktanowa kosztuje z kolei 6,88 zł, a więc podrożała mniej zauważalnie, bo odpowiednio o 3 i 9 groszy.

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są jednak kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi, gdyż ceny oleju napędowego ponownie bardzo wyraźnie przebijają psychologiczną barierę 7 zł. W czwartek za każdy litr diesla płaciliśmy przeciętnie 7,31 zł, czyli o 11 groszy więcej niż tydzień temu i aż o 28 groszy więcej w porównaniu do stanu z 14 kwietnia.

Wzrosty nie są może spektakularne, ale z pewnością zauważalne. Szczególnie w przypadku oleju napędowego, który i tak jest zdecydowanie droższy od pozostałych typów paliw. Kierowcy aut z silnikami Diesla na każdym litrze wydają średnio aż 76 groszy więcej od właścicieli benzyniaków (lub 43 grosze więcej niż w przypadku osób wybierających benzynę 98-oktanową). Różnica jest więc ogromna.

Powodów do narzekań nie mają z kolei kierowcy aut z instalacją gazową. Ceny LPG od dłuższego czasu pozostają na niemal niezmienionym poziomie. Dziś autogaz kosztuje 3,65 zł, czyli o 3 grosze więcej niż tydzień temu, ale tylko o 1 grosz więcej niż dwa tygodnie temu.

Najtaniej w woj. pomorskim, najdrożej w zachodniopomorskim

Tradycyjnie już spore, bo kilkunastogroszowe różnice w cenach paliw występują pomiędzy województwami. Najdroższym - zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego - jest woj. zachodniopomorskie. Litr benzyny 95-oktanowej kosztuje tam średnio 6,63 zł, a więc 8 groszy powyżej średniej krajowej i o 16 groszy mniej niż w najtańszym woj. pomorskim.

Średnia cena oleju napędowego w woj. zachodniopomorskim to z kolei 7,37 zł - o 6 groszy więcej niż średnia i o 12 groszy więcej niż w woj. pomorskim. Gaz LPG najdroższy jest z kolei w woj. opolskim (3,77 zł - 12 groszy ponad średnią), a najtańszy w woj. łódzkim (3,52 zł - 13 groszy poniżej średniej i o 25 groszy niż w woj. opolskim).

Więcej na temat cen paliw przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: