"NYT": Unia Europejska przygotowuje stopniowe embargo na rosyjską ropę. Padła data

Kraje Unii Europejskiej prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu zatwierdzą stopniowe embargo na rosyjską ropę - pisze "New York Times".

Dyskusje w UE nad sankcjami na ropę naftową z Rosji toczyły się od tygodni. Jak ustaliła wcześniej brukselska korespondentka Polskiego Radia, Komisja Europejska ma przedstawić w sobotę propozycję szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę. Wśród propozycji ma być pewna forma embarga na import rosyjskiej ropy.

Stopniowe embargo na ropę naftową. Decyzja ma zapaść wkrótce

Jak podaje "New York Times", powołując się na anonimowych urzędników, ambasadorowie UE spotkają się w środę 4 maja i do końca tygodnia mają wydać ostateczną zgodę na stopniowe embargo na rosyjską ropę.

W związku z odcięciem przez Rosję gazu do Polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś apelował o natychmiastowe restrykcje i embargo na import wszystkich surowców energetycznych. Prace nad kolejnymi sankcjami zapowiedziała sama szefowa Komisji Europejskiej - Szósty pakiet sankcji pojawi się w odpowiednim czasie, pracujemy nad tym intensywnie - mówiła w środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Więcej o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Inteligentne sankcje" na Rosję - mają zaboleć, ale nie podnieść cen na rynkach

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że trwają prace nad zastosowaniem takich mechanizmów, które będą bolesne dla Rosji, ale nie spowodują podniesienia cen na rynkach światowych. - Chodzi o sankcje inteligentne - dodał i wymienił wśród możliwych restrykcji także zakaz sprzedaży różnego rodzaju technologii, których Rosja potrzebuje.

Jeśli zaś chodzi o embargo na import ropy, to po środowej dyskusji ambasadorów wiadomo, że Niemcy, które do tej pory blokowały decyzję w tej sprawie, są gotowe się zgodzić na stopniowe embargo i z okresem przejściowym, ale nie na cła i podatki, co postulowała m.in. Polska.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: