Holandia. Statek z rosyjską ropą czeka przed amsterdamskim portem. Ukraina: Odmówcie rozładunku

Statek z rosyjską ropą został zakotwiczony przed portem w Amsterdamie i czeka na zezwolenie na wpłynięcie. Wcześniej rozładunku statku odmówili Szwedzcy dokerzy. O nieprzyjęcie rosyjskiego surowca apeluje holenderski związek zawodowy oraz Ambasada Ukrainy. "Odmówcie rozładunku (...). Nie bądźcie współwinni niemoralnego handlu, który finansuje morderstwa niewinnych ukraińskich kobiet i dzieci" - apeluje ambasada.

Statek Sunny Liger z rosyjską ropą nie może wpłynąć do portu w Amsterdamie - podaje holenderski portal Nltimes.nl. Jak poinformował amsterdamski port, pracownicy mają na uwadze "troskę o bezpieczeństwo", dlatego nie eskortują statku do portu. Z kolei największy holenderski związek zawodowy De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) lobbuje, aby władze miasta sprzeciwiły się przybyciu statku do portu oraz odmówiły mu dostępu do niego.

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

Holandia. Statek z rosyjską ropą czeka na wpłynięcie do portu w Amsterdamie

Statek z rosyjską ropą wypłynął z Primorska, jednak nie pływa pod rosyjską banderą, co oznacza, że nie jest objęty sankcjami. Początkowo znajdujące się na nim paliwo miało trafić do Szwecji, jednak dokerzy odmówili rozładunku statku. Wówczas skierował się on w stronę Holandii i miał dopłynąć do portu w Rotterdamie, jednak związek zawodowy FNV zaapelował do pracowników o solidarność ze Szwedami. Teraz statek jest zakotwiczony u wybrzeży i chce wpłynąć do Amsterdamskiego portu

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl  

Zarówno władze Szwecji, jak i Holandii zezwoliły na wpłynięcie statku do portu, ponieważ z prawnego punktu widzenia nie mogą zablokować jego rozładunku. Wspomniał o tym w piątek holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Statek, który obecnie czeka przed amsterdamskim portem jest zarejestrowany na Wyspach Marshalla i nigdy nie pływał pod rosyjską banderą. 

Ambasador Ukrainy: Holandia nie powinna stać się bezpieczną przystanią dla brudnych rosyjskich planów naftowych

Ambasada Ukrainy w Holandii zaapelowała do holenderskiego rządu o nieprzyjęcie statku w porcie w Amsterdamie. "Holandia, której wsparcie Ukraina bardzo ceni, nie powinna stać się bezpieczną przystanią dla brudnych rosyjskich planów naftowych" - napisała ambasada w oświadczeniu cytowanym przez portal Nltimes.nl.

Ukraina skierowała również apel w tej sprawie do pracowników portu. "Pójdźcie za swoimi szwedzkimi kolegami. Trzymajcie się z dala od Sunny Ligera" - nawoływała ambasada. I dodała: "Odmówcie rozładunku jego ładunku. Nie bądźcie współwinni niemoralnego handlu, który finansuje morderstwa niewinnych ukraińskich kobiet i dzieci".

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: