Nowe święto państwowe 20 czerwca. Czy Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie wolny od pracy?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma być nowym świętem państwowym. Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Czy będzie to dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy.

Andrzej Duda podpisał w piątek 6 maja projekt ustawy, której celem jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym - Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Ma ono upamiętnić zryw narodowy - trzech powstań z lat 1919-1921 i złożenia hołdu walczącym na Górnym Śląsku. Projekt trafi teraz do Sejmu. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Nowe święto państwowe 20 czerwca - czy będzie wolne od pracy?

W Polsce mamy łącznie 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Czy Narodowy Dzień Powstań Śląskich zasili ich pulę? Niestety nie. W ustawie tego nie przewidziano. Podobnie jest z uchwalonym na 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - komentował we wrześniu 2021 r. Andrzej Duda.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - nowe święto państwowe 20 czerwca

Andrzej Duda podczas piątkowego spotkania z wnioskującymi o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich powiedział, że zrywy z 1919-1921 były bardzo ważne w historii Rzeczypospolitej. - Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda.

Dlatego - jak wskazywał - właśnie to ten dzień, 20 czerwca, został wybrany jako ten, który "mam nadzieję - wkrótce zostanie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich" - podsumował prezydent RP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Gowin: Andrzej Duda ma szanse nawiązania do najlepszych kart prezydentury Lecha Kaczyńskiego
Więcej o: