Praca zdalna ma zostać wkrótce uregulowana. Ministerstwo Rodziny podało datę

- Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Zgodnie z proponowanymi przepisami, pracodawca w niektórych przypadkach nie będzie mógł odmówić pracownikowi pracy zdalnej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wpisać pracę zdalną do Kodeksu pracy. Obecnie w przypadku pracy zdalnej obowiązują zasady ustawy covidowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie po zniesieniu stanu epidemii w Polsce

- Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem - przekazał 1 maja w rozmowie z PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wyjaśnił, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać trzy miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. - Liczymy, że przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej wejdą w życie na początku września - dodał.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski Stan epidemii w Polsce. Do kiedy? Niedzielski podał przybliżony termin

Przypomnijmy, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie stanu epidemii, który obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r., gdy wykryto pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w naszym kraju. - Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego - przekazał Niedzielski w rozmowie z PAP.

Zmiany w prawie pracy. Kiedy pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej?

Zgodnie z proponowanym projektem, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi pracy zdalnej w kilku przypadkach:

  • rodzicom dzieci do czwartego roku życia;
  • rodzicom dzieci z niepełnosprawnością;
  • kobietom w ciąży.

praca zdalna - zdjęcie ilustracyjne Praca zdalna i hybrydowa. Nowy zawód na rynku pracy - Head of Remote

Nowe przepisy o pracy zdalnej mają zastąpić przepisy o telepracy. Mają one zakładać obowiązek wskazania przez pracownika miejsca, w którym będzie pracować. Pracodawca ma natomiast mieć prawo do kontroli, a także sprawdzenia stanu trzeźwości pracownika. Będzie przy tym zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy w miejscu wskazanym przez pracownika - związane z eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać kontrole PiP po nowelizacji ustawy? Ekspert tłumaczy
Więcej o: