Apple nie jest już najwyższej wycenianą firmą świata. Teraz Saudi Aramco są pierwsi

Saudi Aramco wyprzedziło Apple. Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny, po raz pierwszy od 2020 r., stał się najwięcej wartą spółką na świecie.

"Kapitalizacja rynkowa saudyjskiego koncernu naftowego w środę wyniosła 2,426 bln dolarów, przewyższając wartość 2,415 bln dolarów firmy Apple o nieco ponad 10 mld dolarów" - poinformował "Financial Times".

iPod, zdjęcie ilustracyjne iPod trafia na śmietnik historii. Apple kończy z produkcją odtwarzacza

Saudi Aramco wyprzedziło Apple. "FT": Powodem wzrost cen ropy

Brytyjski dziennik wskazał, że prześcignięcie Apple przez saudyjską spółkę jest związane ze wzrostem cen ropy, podczas gdy "wyprzedaż akcji spółek technologicznych ciąży na wynikach producenta iPhonów".

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dodano, że chociaż na początku stycznia br. Apple stało się pierwszą spółką, której kapitalizacja rynkowa osiągnęła pułap 3 bln dolarów, to w ostatnich miesiącach "akcje firmy ucierpiały, bo inwestorzy ponownie ocenili wysokie wyceny sektora technologicznego w świetle zmiany polityki monetarnej". Obawiano się też, że "inflacja osłabi nawyki konsumentów w zakresie wydatków".

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Saudi Aramco było już najwięcej wartą firmą na świecie: najpierw w końcówce 2019 r., kiedy zadebiutowało na giełdzie w Rijadzie, a potem przez kilkanaście tygodni na początku 2020 r. Następnie saudyjską spółkę zdeklasowało Apple, a po nim Microsoft. Od tamtej pory przez większość czasu Saudi Aramco plasowało się na trzecim miejscu.

"Akcje Saudi Aramco, notowane w Rijadzie, od początku roku wzrosły o 27 proc., osiągając rekordowy poziom 46 riyali (12,26 dolarów)" - podał w środę "FT".

Apple bije kolejny rekord. Wyniki finansowe zaskoczyły, ale przyszłość jest niepewna Apple bije kolejny rekord. Wyniki finansowe zaskoczyły, ale przyszłość jest niepewna

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: