Przeciętne wynagrodzenie w górę - GUS podał dane. Ale wyższe pensje zjada inflacja

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w I kwartale 2022 r. wyniosło 6 235,22 zł brutto, czyli wzrosło o 9,7 proc. rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Wyższą pensję pożera jednak wysoka inflacja.

Jak wynika z najnowszych danych za pierwsze trzy miesiące 2022 r., średnie miesięczne wynagrodzenie w tym okresie wyniosło 6 235,22 zł i wzrosło w ujęciu rocznym o 9,7 proc. Dla porównania, w IV kwartale ubiegłego roku średnia miesięczna pensja wyniosła 5995,09 zł, a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w całym 2021 r. było na poziomie 5662,53 zł.

Ministerka finansów Magdalena RzeczkowskaSkładki ZUS dla przedsiębiorców ostro w górę. A może być jeszcze gorzej

Inflacja zjada podwyżki Polaków

Wyższe pensje pożera jednak wzrost cen. Według tzw. szybkiego szacunku GUS inflacja w kwietniu wyniosła aż 12,3 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od 1998 r., a także wyższy od prognoz ekonomistów, które zwykle oscylowały wokół ok. 11,5-12 proc. Z kolei inflacja w I kwartale 2022 r. wyniosła 9,7 proc. w skali roku - czyli tyle, ile wyniósł wzrost wynagrodzenia w tym samym okresie.

Więcej o inflacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płaca minimalna 2023. Rząd zapowiada, że najniższe wynagrodzenie zostanie podniesione dwa razy

Zgodnie z ustawą o płacy minimalnej, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku musi wzrastać w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen. W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3 010 zł brutto.

Pensja minimalna (zdjęcie ilustracyjne)Maląg potwierdza: Płaca minimalna w 2023 zostanie podniesiona dwa razy

Jak pisał pod koniec kwietnia "Dziennik Gazeta Prawna", jeśli przeciętne wynagrodzenie za I kw. 2022 r. wyniesie co najmniej 6021 zł, to minimalne wynagrodzenie w 2023 r. wzrośnie o ponad 400 zł. Z kolei ministerka pracy i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła wcześniejsze doniesienia mediów, że płaca minimalna w przyszłym roku zostanie podniesiona dwa razy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tworzą związek od lat. W kilka dni wszystko może się zmienić. "Fucking Bornholm" w kinach
Więcej o: