Składki ZUS dla przedsiębiorców ostro w górę. A może być jeszcze gorzej. "Rekord wszech czasów"

Nawet milion mikroprzedsiębiorców będzie musiało płacić od 2023 r. składki na ubezpieczenie społeczne wyższe o prawie 200 zł w skali miesiąca - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta podaje, że w zależności od inflacji podwyżka może być jeszcze wyższa.

Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają co miesiąc składki ZUS w wysokości 1211,28 zł. Jednak od przyszłego roku ma się to zmienić. "Rzeczpospolita" informuje o podwyżkach, które mają sięgnąć 187,56 zł. To oznacza, że przedsiębiorcy musieliby płacić składki ZUS w wysokości aż 1398,84 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy będą płacić znacznie wyższe składki ZUS

Skąd takie wyliczenia? Podwyżka wynika ze wskaźników, jakie Ministerstwo Finansów przesłało w środę do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego - podaje dziennik. Resort prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. Z tej kwoty liczone są zryczałtowane składki płacone przez przedsiębiorców.

- Biorąc pod uwagę pozostałe obciążenia, jakie spadły na przedsiębiorców, ze zmianami w składce zdrowotnej na czele, boleśnie odczują oni kolejną podwyżkę składek - powiedział główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Tym bardziej że dochody z działalności niekoniecznie rosną w takim tempie jak wynagrodzenia - dodał.

Więcej informacji podatkowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziennik podkreśla, że podwyżka o ponad 187 zł to "rekord wszech czasów", ale przyszłoroczna składka do ZUS może być jeszcze wyższa. Jej wysokość będzie zależeć od inflacji w nadchodzących miesiącach i tego, czy Polska wpadnie w tzw. spiralę płacowo-inflacyjną.

PieniądzeRządowy ekspert: "Polacy nie chcą podwyżek". Mówi o hiperinflacji

Polski Ład 2.0. Zmiany dotyczą m.in. składki zdrowotnej

Przypomnijmy, że rząd chce wprowadzić zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, które mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r. Zmiany związane są m.in. z uwzględnieniem składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym niektórych przedsiębiorców. Będzie to dotyczyć przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Premier Mateusz MorawieckiPolski Ład i obniżka PIT. Rząd przyjął projekt ustawy

Roczny limit dla nich to kolejno: liniowcy - 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu), ryczałtowcy - 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu) oraz podatników na karcie - 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Zmiany mają objąć 1,4 mln podatników.

Projekt ustawy zakłada również obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc. i likwidację ulgi dla klasy średniej - obniżki podatku dla osób zarabiających rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł i rozliczających się na zasadach ogólnych. Nie zmieni się natomiast wysokość kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tys. zł.

Przedsiębiorcy otrzymają również możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania podatków w 2022 r. Rząd ma też wycofać zmiany w formularzu PIT-0 dla seniorów i wprowadzić możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tworzą związek od lat. W kilka dni wszystko może się zmienić. "Fucking Bornholm" w kinach
Więcej o: