Rosja wstrzymuje dostawy prądu do Finlandii. "Ta sytuacja jest wyjątkowa"

Rosja zapowiedziała, że od soboty wstrzymuje dostawy energii elektrycznej do Finlandii. Operator tamtejszych sieci energetycznych zapewnia, że będzie w stanie zapewnić zasilanie bez rosyjskich dostaw.
Zobacz wideo Czy warto przejść na stałe oprocentowanie kredytu?

O wstrzymaniu dostaw poinformowała spółka RAO Nordic, spółka-córka państwowego rosyjskiego holdingu elektrycznego Inter RAO. Jak wyjaśniła, nie otrzymała zapłaty za energię dostarczoną w maju i nie jest w stanie płacić za prąd importowany z Rosji.

"Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy od przeszło 20 lat naszego handlu" - oświadczyła spółka RAO Nordic, wyrażając nadzieję, że sytuacja się poprawi i będzie można wznowić dostawy.

Więcej wiadomości na stronie Gazeta.pl

Finlandia jest przygotowana na odcięcie rosyjskiego prądu

Przedstawiciel fińskiego operatora sieci, firmy Fingrid, oświadczył, że jest ona przygotowana na odcięcie rosyjskich dostaw. Nie powinno to zakłócić zaopatrzenia w prąd, gdyż Finlandia sprowadza z Rosji mniej niż 10 procent energii elektrycznej i może ją dokupić w Szwecji i Norwegii.

Rosyjska spółka zapowiedziała wstrzymanie dostaw prądu dzień po tym, jak prezydent i premier Finlandii oświadczyli, że kraj powinien jak najszybciej złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji oświadczyło, że w odpowiedzi na tę groźbę Moskwa będzie zmuszona do "podjęcia kroków odwetowych o charakterze wojskowo-technicznym i innym".

Więcej o: