Płaca minimalna 2023 - będzie rekordowy wzrost? "Solidarność" z wnioskiem do Ministerstwa Finansów

"Solidarność" wysłała pismo do Ministerstwa Finansów, w którym proponuje mocną podwyżkę pensji minimalnej w 2023 r. Zdaniem związkowców, minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku powinno wzrosnąć dwa razy - od 1 stycznia i od 1 lipca - łącznie o kwotę 740 zł.

"W odpowiedzi na galopującą inflację strona pracowników w Radzie Dialogu Społecznego, którą reprezentują NSZZ 'Solidarność', Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, złożyła do Ministerstwa Finansów propozycję wynagrodzeń, która miałaby wejść w życie od stycznia 2023 roku" - czytamy w komunikacie związkowców.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Przeciętne wynagrodzenie w górę. Ale wyższe pensje zjada inflacja

"Solidarność" proponuje mocną podwyżkę płacy minimalnej w 2023 roku

Proponowane zmiany miałyby objąć całą gospodarkę narodową - wszystkich zatrudnionych, państwową sferę budżetową, a także emerytów i rencistów. Według propozycji ogólny wzrost wynagrodzeń nie powinien być niższy niż 13,41 proc. Pracownicy państwowej sfery budżetowej mieliby zarabiać co najmniej 20 proc. więcej.

Więcej o wynagrodzeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć od 1 stycznia 2023 o 16,28 proc. (490 zł), a od 1 lipca 2023 o kolejne minimum 7,15 proc. (250 zł). Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2022 roku, zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2022" - czytamy w komunikacie.

Związkowcy wyjaśnili, że oczekują od strony rządowej niezwłocznego rozpoczęcia dyskusji na temat pensji minimalnej w 2023 r. na forum Rady Dialogu Społecznego, w szczególności w kwestii przystąpienia przez rząd i stronę pracodawców do negocjacji w odniesieniu do drugiej podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Związki zwracają uwagę, że rewizji i zmianie ulec powinien cały model kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.

Płaca minimalna 2023. Czekają nas dwie podwyżki wynagrodzeń

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. wynosi 3 010 zł brutto. Jak pisaliśmy wcześniej, w przyszłym roku czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej. Wiceminister rodziny Stanisław Szwed tłumaczył pod koniec kwietnia, że jeśli z prognoz wynika, że wskaźnik cen wyniesie w kolejnym roku co najmniej 105 proc., to wówczas ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Płaca minimalna w 2023 roku może wzrosnąć o 400 zł

W przyjętym przez rząd wieloletnim planie finansowym widać natomiast, że na 2023 rok prognozowany jest wskaźnik cen i usług na 107,8 proc. - Zatem minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 będzie ustalone w dwóch terminach - dodał polityk. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia i od 1 lipca.

Rada Ministrów, zgodnie z przepisami, ma do 15 czerwca 2022 roku przedstawić Radzie Dialogu Społecznego (RDS) oficjalną propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej na przyszły rok.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Polsce grozi recesja? Czerniak: Ryzyko pojawienia się stagflacji jest bardzo wysokie
Więcej o: