KE przedstawia plan na uniezależnienie energetyczne od Rosji. W ruch pójdzie 300 mld euro

Komisja Europejska przedstawiła plan dotyczący wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i szybkiego zmniejszenia zależności od dostaw surowców z Rosji. To odpowiedź Brukseli na rosyjską napaść na Ukrainę i problemy z tym związane na światowym rynku energii. KE ma zaangażwoać w te działania 300 mld euro.

- Nasze propozycje dotyczą bezpieczeństwa energetycznego Europy, naszej obrony i wsparcia dla Ukrainy. Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od energii z Rosji - zaznaczyła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak dodała, można zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, redukując popyt poprzez oszczędzanie energii, dywersyfikując źródła importu i przyspieszając przejście na czystą energię.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Zacznijmy od najbardziej oczywistego rozwiązania: oszczędność energii to najszybszy i najtańszy sposób rozwiązania obecnego kryzysu energetycznego. Zwiększymy zatem cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 proc. do 13 proc. I zwiększamy cel na 2030 r. dla energii odnawialnej w UE z 40 proc. do 45 proc. - wyliczała szefowa KE.

Ursula von der Leyen zaproponowała m.in. przyspieszenie procedur wydawania zezwoleń na budowę infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii, a także zobowiązanie do wprowadzenia fotowoltaicznych dachów w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej do 2025 r. oraz dla nowych budynków mieszkalnych do 2029 r.

Zobacz wideo Kiedy Polska dostanie miliony z KPO? Pytamy Jana Olbrychta

KE: 300 mld euro na uniezależnienie od Rosji

Komisja Europejska szacuje, że aby pozbyć się zależności od paliw kopalnych z Rosji potrzeba ogromnych inwestycji i zamierza zmobilizować 300 miliardów euro na ten cel, z czego 72 miliardy euro mają być w formie bezzwrotnych dotacji. Do 10 miliardów euro przeznaczonych zostanie na brakujące elementy infrastruktury gazowej i LNG, a do 2 miliardów euro na modernizację infrastruktury naftowej w związku z zatrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy.

- Już rozpoczęliśmy transformację naszego systemu energetycznego, aby stał się neutralny dla klimatu: nasz słynny Europejski Zielony Ład. To już wtedy było ambitne. Ale dzisiaj przenosimy nasze ambicje na jeszcze inny poziom, aby zapewnić jak najszybsze uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych - zaznaczyła von der Leyen.

Szefowa KE zapowiedziała też dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. - Proponujemy uzupełnienie dotychczasowej znaczącej krótkoterminowej pomocy o nową wyjątkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 miliardów euro w 2022 r. - powiedziała.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: