Morawiecki mówił o "żerowaniu" Norwegii na wojnie w Ukrainie. Jest reakcja MSZ

Premier Mateusz Morawiecki na sobotnim spotkaniu z młodzieżą stwierdził, że Norwegia powinna podzielić się "gigantycznym, nadmiarowym zyskiem" ze sprzedaży ropy i gazu. Ocenił, że Norwegia "niechcący żeruje" na wywołanej przez Władimira Putina wojnie w Ukrainie. Do sprawy odniosło się już norweskie MSZ, które zaznaczyło, że choć przychody ze sprzedaży wzrosły, to jednocześnie spadła wartość funduszu, do którego trafiają. Zapowiedziano także zwiększenie wsparcia dla Ukrainy.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z młodzieżą w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Szef rządu odpowiadał na pytania zebranych, z czego większość dotyczyła wojny w Ukrainie.

W tym kontekście polityk nawiązał też do Norwegii. Morawiecki zauważył, że kraj ten posiada bardzo bogate złoża naturalne. Polityk stwierdził jednocześnie, że Norwegia "niechcący żeruje" na wojnie w Ukrainie. - Nadmiarowe zyski, przekraczające średnią roczną z ostatnich lat z ropy i gazu, małego 5-milionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą 100 miliardów euro - mówił premier podczas spotkania.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- My się wszyscy oburzamy na Rosję, i słusznie. Bandycki napad, bandyci, zbrodniarze i tak dalej, ale szanowni państwo, młodzi ludzie, coś jest nie tak. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii. Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem - powiedział Mateusz Morawiecki. Szef rządu wskazał, że zyski te powinny trafić do "Ukrainy, do tych, którzy najbardziej ucierpieli na skutek tej wojny".

Norwegia jest drugim po Rosji największym producentem ropy naftowej - dzienne wydobycie może wynieść nawet cztery miliony baryłek - i może tym samym "przejąć" część z umów zawartych z Moskwą, chroniąc tym samym Europę przed kryzysem energetycznym. W tym roku część pieniędzy ze sprzedaży ropy Norwegia przekazuje na pomoc Ukrainie. 

Zobacz wideo Kto dostarcza najwięcej broni Ukrainie? Pytamy ambasadora Ukrainy

MSZ Norwegii: Wzrosły dochody, ale spadła wartość funduszu

Sekretarz stanu MSZ Norwegii Eivind Vad Petersson przekazał w oświadczeniu przesłanym norweskiemu portalowi VG, że zwiększone przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu trafiają głównie bezpośrednio do rządowego funduszu emerytalnego przeznaczonego dla przyszłych pokoleń.

"Choć w wyniku wojny na Ukrainie wzrosły dochody ze sprzedaży ropy naftowej, to wartość funduszu spadła. Wartość funduszu spadła od początku roku o około 550 miliardów koron norweskich, częściowo z powodu spadków na giełdzie" - przekazał Petersson, dodając, że norweska gospodarka i konsumenci odczują też wzrosty cen energii elektrycznej i benzyny.

Przedstawiciel MSZ Norwegii zaznaczył, że Norwegia "znacząco przyczyniła się do wsparcia Ukrainy" i jeszcze zwiększy to wsparcie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: