14. emerytura. Projekt ustawy skierowany do prac w sejmowych komisjach

Projekt ustawy o 14. emeryturze został skierowany przez Sejm do prac w sejmowych komisjach polityki senioralnej oraz polityki społecznej i rodziny. Rząd szacuje, że świadczenie trafi do około 9 mln osób, a koszt budżetu państwa wynikający z wypłaty "czternastki" ma wynieść prawie 11,5 mld zł. 14. emerytura ma być wypłacana od 25 sierpnia do 20 września.

Projekt przedstawił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Powiedział, że przy wysokiej inflacji w kraju trzeba wspierać emerytów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dodał, że "czternastka" będzie wynosiła tyle, ile najniższa emerytura, czyli 1334,88 zł. Otrzymaliby ją emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2 900 zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne) Dożywotnie 500 plus dla seniora. Jak dostać dodatkowe pieniądze?

14. emerytura. Czy trzeba składać wniosek?

Wiceminister dodał, że z dodatkowego świadczenia nie skorzystają osoby, których emerytura przekracza 4188,44 zł. Stanisław Szwed powiedział, że 14 emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku, wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. Zaznaczył też, że zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura są zwolnione z podatku.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas dyskusji poparcie dla rządowego projektu zadeklarowała Lidia Burzyńska z Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdziła, że działania rządu są ukierunkowane na poprawę sytuacji emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia. - W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie nastąpił wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dotknęło to wszystkich polskich obywateli, ale najbardziej odczuwają to osoby najniżej uposażone, w tym emeryci i renciści. Z tego powodu chcemy ulżyć seniorom i pomóc w udźwignięciu inflacji, z którym jest im trudniej poradzić sobie niż grupom czynnym zawodowo - zaznaczyła.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Ile można zyskać?

Joanna Frydrych z Koalicji Obywatelskiej opowiedziała się za skierowaniem projektu ustawy do dalszych prac parlamentarnych. Posłanka postulowała też wprowadzenie drugiej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych we wrześniu. Jak wyjaśniła, będzie to korzystniejsze rozwiązanie dla emerytów i rencistów. Bożena Żelazowska z Koalicji Polskiej-PSL zadeklarowała poparcie dla rządowego projektu. Przypomniała też o pomyśle ludowców wprowadzenia emerytury bez podatku. Postulowała też, by Sejm zajął się projektem emerytur stażowych.

Drugie czytanie projektu o czternastej emeryturze zaplanowana na środę na godz. 22:00.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: