Ceny materiałów budowlanych nie chcą się zatrzymać. W kwietniu, według danych Grupy PSB Handel, średnio podskoczyły o 34 proc. Ale to nie oddaje obrazu całej sytuacji, bo część produktów podrożała znacznie bardziej. Zwłaszcza materiały izolacyjne - trzeba za nie zapłacić o 57 proc. więcej.
- Jest ogromna presja na ceny materiałów. Jeżeli można powiedzieć, że w covidzie sięgały nieba, to teraz w związku z wojną są kosmiczne. Brakuje materiałów, brakuje stali - stwierdził w rozmowie z TVN24 Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy budowlanej Gulermak. - Niektóre materiały od początku wojny zdrożały o 80 procent - wyjaśnił.
Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Marek Starosta z marketów budowlanych Benmar potwierdza tę tezę. - Jeżeli chodzi o materiały budowlane, to takie drastyczne podwyżki już za nami. Już w ciągu roku podrożały o 50-60 proc. Jeżeli miałbym wyrokować, to jeszcze średnio z 10-15 proc. wzrosną. To jest nieuniknione, bo jeszcze część takich stałych, wyższych kosztów dla producentów przed nami. Nie wiemy, jak ukształtują się ceny gazu, paliwa. To wszystko wpływa dość znacznie na ceny - mówił.
Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2022 r. średnio wzrosły o prawie 34 proc. rok do roku - czytamy w raporcie Grupy PSB Handel. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Najbardziej podrożały izolacje termiczne (+57 proc.), ściany i kominy (+51 proc.), sucha zabudowa, dachy i rynny (+45 proc.). Z kolei ceny płyt OSB wzrosły o 44 proc., izolacje wodochronne o 36 proc., a wykończenia o 33 proc.
Natomiast ceny w okresie styczeń-kwiecień 2022 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wzrosły średnio o prawie 32 proc. Izolacje termiczne podrożały aż o 63 proc., płyty OSB o 49 proc., ściany i kominy o 48 proc., sucha zabudowa o 44 proc., a dachy i rynny o 40 proc. Wzrosły również ceny izolacji wodochronnych (+35 proc.), wykończenia (+26 proc.), narzędzi (+21 proc.) cementu i wapna (+18 proc.) oraz chemii budowlanej (+18 proc.).