Litwini zrzucają się na bayraktara dla Ukrainy. W kilka dni zebrali 4 mln dolarów na drona

Litwini zorganizowali zbiórkę internetową na zakup drona bojowego dla Ukrainy. W zakupie bayraktara ma pomóc litewski rząd. W kilka dni zebrano prawie 4 mln dolarów, niemal całą potrzebną kwotę.

Litewski dziennikarz Andrius Tapinas założył w środę zrzutkę internetową na zakup drona bojowego Bayraktar TB2. Cel to 5 mln dolarów i wszystko wskazuje na to, że kwota ta zostanie niedługo osiągnięta. 

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu? Nowy program na Gazeta.pl

Litwini zbierają na drona Bayraktar dla Ukrainy

Zbiórka ruszyła w środę, a w sobotę rano jej stan wynosił już ponad 3,9 mln dolarów. 

Za 5 mln dolarów kupujemy nie tylko bayraktara dla Ukrainy. Kupujemy uwagę całego świata, a gdy inne państwa odmawiają pomocy Ukrainę, jeden z najmniejszych narodów pokazuje im jak to robić. Kupujemy morale dla Ukraińców, którzy wiedzą, że Litwini są gotowi pomóc wszystkim, czym dysponują, nawet ciężką artylerią

- napisał Tapinas. Jak relacjonuje, ludzie wpłacają najróżniejsze kwoty, od kilku do nawet kilku tysięcy dolarów. Dane do przelewu znajdziecie w zamieszczonym poniżej poście, oraz we wszystkich innych wpisach dziennikarza na Facebooku.

Rząd pomaga przy zakupie

Drony Bayraktar TB2 były używane przeciwko Rosjanom w Syrii oraz Libii. Sprawdziły się również w trwającej wojnie w Ukrainie, gdzie odegrały ważną rolę. Pomogły m.in. zniszczyć łodzie typu Raptor i system rakietowy BUK. Na ich część Ukraińcy ułożyli nawet piosenkę. Ukraińcy kupili ponad 20 takich dronów przed rosyjską inwazją, a kolejne 16 zamówili w styczniu i otrzymywali w marcu. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakup drona zaaranżuje litewskie Ministerstwo Obrony, które przekazało Reutersowi, że w przyszły weekend planuje podpisać list intencyjny z Turcją na zakup bayraktara. Sporo źródeł szacuje koszt drona na 1-2 mln dolarów. Kilka innych podaje jednak, bez dopisku o szacunku, że koszty wynoszą raczej około 5 mln dolarów. Taką kwotę podaje m.in. Financial Times. Tapinas zakup drona dogadywał jednak z litewskim Ministerstwem Obrony oraz producentem bayraktarów, zanim jeszcze rozpoczął zbiórkę. Najpewniej został więc wówczas dokładnie poinformowany o kosztach zakupy, stąd wysokość zbiórki, która opiewa na 5 mln dolarów. 

To pierwszy przypadek w historii, kiedy zwykli ludzie zbierają pieniądze, aby kupić coś takiego jak bayraktar. To bezprecedensowe, niewiarygodne

- powiedział Laisves TV Beshta Petro, ambasador Ukrainy na Litwie.

Więcej o: