Uchodźcy z Ukrainy 1 czerwca stracą niektóre ulgi. Chodzi m.in. o świadczenia i darmowe przejazdy

1 czerwca 2022 r. przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy w niektórych miastach nie będą już jeździć za darmo komunikacją miejską. PKP natomiast ograniczy liczbę tras, na których Ukraińcy mogą podróżować bezpłatnie. Będzie też obowiązek opłaty na polskich autostradach dla pojazdów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

Jak informowaliśmy w poniedziałek, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przypomniał, że świadczenie dla osób przyjmujących ukraińskie rodziny można pobierać przez maksymalnie 120 dni od momentu przyjęcia Ukraińców pod swój dach. - Nie będziemy przedłużać tego świadczenia, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować - stwierdził. Podkreślił, że wielu uchodźców już z Polski wyjeżdża i wraca do Ukrainy, o czym ma świadczyć fakt, że od 10 maja odnotowywanych jest więcej powrotów do Ukrainy niż przyjazdów do Polski.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wiceminister dodał jednak, że będą wyjątki. Świadczenie wciąż mają otrzymywać "osoby, które z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się usamodzielnić" i wymienił: osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi. Zgodnie z ustawą wypłaty świadczenia dla osób, które przyjęły uchodźców w swoich domach na początku wojny, ustaną z końcem czerwca. Pomoc wynosi 40 zł dziennie, czyli około 1200 zł miesięcznie.

Uchodźcy z Ukrainy w PolscePonad 100 milionów uchodźców. "Rekord, który nigdy nie powinien paść"

Polskie miasta rezygnują z darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Jedną z form pomocy oferowanej ukraińskim uchodźcom była darmowa komunikacja miejska. Polskie miasta zaczęły już z tego rezygnować. Od 1 czerwca Ukraińcy będą musieli płacić za przejazdy m.in. w Warszawie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Część pomorskich miast należących do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo czy Pruszcz Gdański) nie czekało tak długo i zrezygnowało z tej ulgi już z końcem kwietnia. Do 1 lipca natomiast bezpłatne przejazdy dla Ukraińców zapewnia Wrocław.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Uchodźcy z Ukrainy. Od czerwca PKP ogranicza liczbę darmowych połączeń

Również od 1 czerwca wchodzą w życie nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy - poinformowało PKP Intercity. Ukraińcy będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w wagonach drugiej klasy w pociągach TLK i InterCity tylko w relacjach z i do Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Pociąg PKP IntercityPKP Intercity. Nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci i młodzież do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością. Aby pobrać bezpłatny bilet, trzeba okazać ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. lub dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty, prawo jazdy albo legitymację studencką wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zobacz wideo Pytanie od widza: Przyjęliśmy uchodźców, ale moi synowie chcą, żeby oni się wyprowadzili

Od czerwca za autostrady będą płacić także Ukraińcy. Jest jednak wyjątek

Ministerstwo Infrastruktury zakomunikowało we wtorek, że od 1 czerwca br. "użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg". Darmowe przejazdy autostradami obowiązywały od 24 lutego, tj. początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Resort zaznaczył, że nowa zasada nie dotyczy pojazdów przewożących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. "Niezależnie od państwa rejestracji takie pojazdy nadal nie będą musiały wnosić opłat za przejazd po drogach płatnych w Polsce pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia" - podkreślono.

Ukraina chce wprowadzić opłatę za opuszczenie krajuMSW: Opłata dla mężczyzn za opuszczenie Ukrainy

Podmioty i organizacje, planujące przejazd pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną przez terytorium Polski, powinny przekazać niezbędne informacje na adres humanitarianaid@mi.gov.pl. Chodzi o:

  • dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu);
  • liczbę pojazdów;
  • numery rejestracyjne pojazdów;
  • wskazanie kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany;
  • wskazanie planowanej trasy przejazdu przez Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków autostrad A1, A2 i A4 oraz daty przejazdu przez terytorium Polski w obydwu kierunkach.

"W przypadku zwolnienia od opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi wniosek powinien zostać przekazany z 24-godzinnym wyprzedzeniem" - dodało MI.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: