Orlen szykuje się do cen benzyny powyżej 10 zł? Spółka wyjaśnia, co testuje na pylonach

- Orlen już przygotowany na "jedynkę" z przodu na wyświetlaczach - napisał poseł KO Waldy Dzikowski, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie nowego pylonu PKN Orlen. Spółka w swoim oświadczeniu wyjaśniła, czy zmiana ma związek z rosnącymi cenami paliw.

Media w czwartek obiegło zdjęcie jednej ze stacji benzynowych sieci Orlen, na której wymieniono pylon. Gigantyczny stojak, na którym wyświetlane są nowe ceny nieco się zmienił - widać, że obok cyfr jest jeszcze jedno puste pole. Co ma prezentować? To stało się przedmiotem spekulacji. 

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Polityk sugeruje, że benzyna może kosztować ponad 10 zł

"Orlen już przygotowany na 'jedynkę' z przodu na wyświetlaczach - po lewej wyświetlacz stacji w marcu, po prawej w czerwcu." - napisał na Twitterze Waldy Dzikowski, poseł Koalicji Obywatelskiej zamieszczając zdjęcie pochodzące z serwisu ePoznań. Widać na nim pylon przed i po zmianie.

Sugestia polityka PO pojawia się w tym samym czasie, co informacje o rekordowych cenach benzyny. Po raz pierwszy za litr PB 98 trzeba bowiem zapłacić ponad 8 zł - w środę średnia cena produktu wyniosła 8,02 zł. Mocny wzrost odnotowała również benzyna Pb95, za którą należy zapłacić średnio 7,55 zł/l. Tanieje za to autogaz - już trzeci tydzień z rzędu.

Pesymistycznie brzmią też prognozy - Zmiany są w większości niekorzystne z punktu widzenia kierowców, ale spodziewane, biorąc pod uwagę cenniki w hurcie w ostatnich tygodniach. Na tę chwilę nie zanosi się, by napięcie na rynku zelżało - stwierdził Jakub Bogucki, analityk e-petrol, cytowany przez Interię.

. Marże Orlenu i Lotosu w górę o setki procent. 'Jak pączki w maśle'

Orlen zaprzecza i wyjaśnia

Czy to rosnące ceny skłoniły Orlen do wymiany pylonów, po to by "zmieściła się" na nich dziesiątka? Spółka skomentowała sprawę. "Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN na dwóch MOP-ach w okolicach Łodzi testuje możliwość prezentacji na pylonach cenowych dodatkowych informacji dla kierowców. Chodzi m.in. o oznaczenia i symbole paliw zgodne z unijnym przepisami" - czytamy w oświadczeniu firmy przesłanym do redakcji "Super Expressu". 

Przedstawiciele Orlenu wyjaśniają, że nowe pylony pojawią się również na stacjach w Krakowie. "W tym przypadku wymiana ma związek ze zmianą lokalnych przepisów, a konkretnie z tzw. uchwałą krajobrazową, która wchodzi w życie 1 lipca 2022 r. W związku z tym dotychczasowe pylony o wysokości 8 metrów zostaną wymienione na niższe, 6-metrowe i na nich nie będzie możliwości prezentacji dodatkowych informacji" - czytamy. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Posłuchaj podcastu Odc. 23: Dlaczego nie lubimy Zuckerberga? Jakich zmian potrzebuje iPhone? [Q&A]
Więcej o: