Rewaloryzacja 500 plus? Rzecznik rządu studzi nadzieje: Może kiedyś, w przyszłości

Piotr Müller odniósł się do wypłaty świadczeń wobec zapowiadanego na koniec czerwca strajku w ZUS-ie. Jego zdaniem wypłata 500 plus, ale też emerytur czy rent nie jest zagrożona. Zdaniem rzecznika rządu nie dojdzie jednak do waloryzacji rodzinnego programu.

Rzecznik rządu Piotr Müller gościł w piątek 3 czerwca na antenie Radia ZET, gdzie odniósł się do nieoficjalnych informacji, jakoby podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości miała paść propozycja zwiększenia 500 plus do 700 plus.

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Piotr Müller o waloryzacji 500 plus: W przyszłości mogą nastąpić jakieś modyfikacje

Jak przyznał Müller, o domniemanych planach podwyżki dowiedział się z mediów. - Mamy różne analizy różnych programów: obniżki podatków, modyfikacji programów społecznych, ale one zawsze są równoległe do tego, jak wygląda sytuacja ekonomiczna czy gospodarcza. Teraz skupiamy się na obniżeniu podatków czy podatkach sektorowych - powiedział minister, dodając, że podczas konwencji PiS "padną pewne zapowiedzi". Prowadząca program dopytywał go, o jakie konkretnie plany chodzi, ale rzecznik rządu nie chciał zdradzić zbyt wielu szczegółów. Zaznaczył, że "raczej by obniżał oczekiwania pod kątem wielkich programów". Mimo to, odnosząc się do podwyżek świadczenia 500 plus, minister nie wykluczył, że "jakieś modyfikacje, kiedyś w przyszłości, mogą nastąpić".

Müller odniósł się także do tematu wypłaty świadczeń w kontekście zapowiadanego na koniec czerwca strajku w ZUS-ie. - Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa ma 160 osób, a cały ZUS ma 40 tys. pracowników. Jestem przekonany, że w żaden sposób nie jest zagrożona wypłata rent, emerytur, czy programu 500 plus.

700 Plus zamiast 500 Plus? 700 Plus zamiast 500 Plus? "PiS chce być hojniejszy". "GW" wskazuje datę

Waloryzacja 500 plus. Czy rząd zdecyduje się zwiększyć kwotę świadczenia?

Jak pisaliśmy niedawno, aby wartość świadczenia 500 plus odpowiadała tej z kwietnia 2016 roku, gdy program wchodził w życie, a więc byśmy mogli za nie kupić tyle samo produktów, co wówczas, wypłacana kwota powinna wzrosnąć do 652 zł. Według danych GUS opublikowanych 1 czerwca inflacja za maj br., w ujęciu rok do roku, wyniosła najwięcej od marca 1998 r. - 13,9 proc. W ostatnim czasie pojawiły się więc pogłoski, jakoby podczas sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, rząd zaskoczy nas informacją o waloryzacji świadczenia. Ta kosztowałaby jednak podatników niemało.

Zdaniem ekonomisty Rafała Mundrego waloryzacja świadczenia 500 plus na 700 plus kosztowałaby budżet 16 miliardów zł. "Dla porównania 14. emerytura to koszt 11,4 mld zł.

14 . posiedzenie Senatu X kadencji 500 plus zostanie zwaloryzowane? Senator PiS: Będzie to rozpatrywane

Więcej o: