Strajk generalny w ZUS. "Dość niskich płac i pogardy". Wypłata świadczeń może zostać wstrzymana

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa zapowiada strajk generalny w ZUS, który ma odbyć się 27 czerwca. "Mamy dość niskich płac, pogardy wobec pracowników, represjonowania niezależnych od władzy związków zawodowych" - napisali przedstawiciele związku na Facebooku. Zachęcają również wszystkich pracowników skarbówki, aby jednego dnia oddali krew i powiadomili przełożonych o nieobecności w pracy.

Związkowa Alternatywa domaga się "natychmiastowego, znacznego wzrostu płac", przywrócenia do pracy zwolnionej wcześniej liderki związku Ilony Garczyńskiej oraz dymisji prezeski ZUS Gertrudy Uścińskiej. Związkowcy wysłali 30 maja list do premiera Mateusza Morawieckiego z żądaniem interwencji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Chroniona liderka Związkowej Alternatywy Ilona Garczyńska została 25 maja zwolniona dyscyplinarnie - czytamy w komunikacie związku. ZUS zwolnił ją, powołując się na art. 52 Kodeksu pracy - pozwala on rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związkowcy chcą wyższych płac w ZUS. "Dość pogardy wobec pracowników"

Strajk generalny w ZUS, zgodnie z zapowiedzią związku, ma odbyć się 27 czerwca. "Mamy dość niskich płac, pogardy wobec pracowników, represjonowania niezależnych od władzy związków zawodowych" - napisali we wtorek na Facebooku. Jak czytamy w kolejnym wpisie, strajk będzie polegał na odejściu od biurek i zaprzestaniu wykonywania pracy. "Jego koniec będzie uzależniony od spełnienia żądań strajkujących" - podkreślono. Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz powiedział w zeszłym tygodniu w Radiu Zet, że w związku ze strajkiem może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczeń.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W osobnym wpisie przedstawiciele związku wzywają pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, aby w ramach "krwawej walki o godziwe pensje" zarejestrowali się w najbliższym punkcie krwiodawstwa, powiadomili pracodawców o nieobecności i oddali 2 czerwca krew.

Konflikt pracowników z ZUS trwa od dawna. Chodzi o niskie płace, ale nie tylko

Spór na linii pracownicy-ZUS trwa od dłuższego czasu. Urzędnicy narzekają na nadmiar obowiązków i niskie płace. W listopadzie zeszłego roku zapowiadali strajk generalny w dniach 15-16 listopada. Związkowcy jako powody strajku wymieniali m.in. zmuszanie do pracy w nadgodzinach, częsty mobbing i niskie pensje. Zachęcali również do oddawania krwi i brania urlopów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: