500 plus zostanie zwaloryzowane? Senator Karczewski: Będzie to rozpatrywane

Coraz głośniej mówi się o waloryzacji 500 plus. Trwające na ten temat rozmowy potwierdził senator PiS Stanisław Karczewski. Dodał, że jego zdaniem powinna nastąpić waloryzacja świadczenia.

Uwzględniając inflację GUS, dziś 500 plus jest warte 383 zł w porównaniu do 2016 roku, gdy wprowadzono świadczenie. Temat waloryzacji był podnoszony już kilkukrotnie, ale dotychczas pozostawał w sferze marzeń. W ostatnich dniach pojawia się jednak coraz więcej doniesień, że niebawem rząd poinformuje o podniesieniu kwoty świadczenia w programie Rodzina plus. Możliwe, że stanie się to już w najbliższą sobotę, na konwencji PiS - cytował we wtorek "ważnego polityka PiS" "Super Express". 

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus będzie waloryzowane?

O waloryzację 500 plus w środę został zapytany w RMF FM senator PiS, Stanisław Karczewski. 

Nie wiem, czy 500 plus będzie waloryzowane. Słyszę coraz więcej głosów oczekujących takiej decyzji. Na pewno będzie to w jakiś sposób rozpatrywane, ale nie mogę złożyć w tym momencie żadnej deklaracji

- powiedział Karczewski.  

Prowadzący program spytał senatora o opinię w sprawie waloryzacji. Karczewski odparł, że tak, w pewnym momencie kwota w 500 plus powinna zostać zwiększona. 

Ile powinno wynosić 500 plus po waloryzacji?

Gdyby inflacja mieściła się w celu inflacyjnym NBP, tj. 2,5 proc., dziś 500 plus byłoby warte 429 zł. Szybki wzrost cen w ostatnich miesiącach sprawił jednak, że wartość świadczenia zaczęła spadać bardzo szybko. Jeszcze rok temu było to 436 plus, a na koniec 2021 r. 417 plus. Dziś, jak wspominaliśmy, jest to już tylko 383 zł - wylicza dziennikarz Gazety.pl Mikołaj Fidziński. 

Patrząc w drugą stronę - żeby dziś za świadczenie wychowawcze można było kupić tyle samo, co w kwietniu 2016 r., powinno ono wynosić nie 500 zł, ale aż ponad 652 zł. Znów - kwota po ewentualnej waloryzacji inflacją rośnie błyskawicznie - jeszcze w grudniu 2021 r. wystarczyłoby 600 zł, żeby wyrównać to, co zabrała z wartości świadczenia inflacja. I znów ważne zastrzeżenie - gdybyśmy mieli przez całe te sześć lat inflację idealnie w punkt (2,5 proc. rocznie, tj. ok. 0,2 proc. miesiąc do miesiąca), to 500 plus powinno być dziś zwaloryzowane do kwoty ok. 583 zł. 

Więcej o: