Ceny węgla - piątek 03.06.2022. Ile kosztuje węgiel? W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Rynkowe notowania cen węgla w piątek 3 czerwca. Tona węgla notowanego w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) kształtuje się na poziomie ok. 327 dolarów za tonę. Wysoka cena tego surowca wynika z sankcji nałożonych na Rosję.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Wiceminister rozwoju radzi, aby zbierać gałęzie w lesie na opałOpał coraz droższy. Wiceminister klimatu: "Można zbierać chrust"

Ceny węgla - piątek 03.06.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Już na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie marca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Więcej o energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według aktualnego wskaźnika cen 3 czerwca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należało zapłacić ok. 327 dolarów za tonę. W przeliczeniu na polską walutę wg. obecnego kursu jest to 1400 zł za tonę węgla.

Notowania cen węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam)Notowania cen węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) Fot. Stooq.pl

List w sprawie wysokich cen węglaCeny węgla. "To one mogą wstrząsnąć sondażami i zaszkodzić rządzącym"

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Sezon grzewczy już dawno za nami. Mimo to węgiel jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych towarów. Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej [LINK], jednak e-sklep przeżywa prawdziwe oblężenie. Jak pisaliśmy wcześniej, we wtorek w ciągu jednego dnia ponad 103 tys. klientów chciało zakupić węgiel.

WęgielCeny węgla szybują. "Pośrednicy przechwytują gigantyczny zysk"

Na stronie PGG, cena węgla waha się od 710 zł do 1175 zł za tonę. Problem w tym, że surowiec bardzo szybko znika z wirtualnych "półek". Towar znika w mgnieniu oka, a strona często jest przeciążona.

Ceny węgla w sklepie PGGCeny węgla w sklepie PGG Źródło: PGG

"Węgiel jest natychmiast przechwytywany przez pośredników i kilka godzin później, kosztuje już nawet 3 tys. zł. Ekogroszek jest nieosiągalny dla zwykłego obywatela. Niestety, cały gigantyczny zysk, przechwytywany jest przez spekulujących pośredników" - podkreślają związkowcy z "Sierpnia 80" w liście wysłanym 20 maja do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz wideo Energia w Europie drożeje z kilku powodów. Trzy pytania do eksperta
Więcej o: