Ceny węgla szybują, a Polacy już przygotowują się na zimę. "Pośrednicy przechwytują gigantyczny zysk"

Tani węgiel z PGG kosztuje ok. 1 tys. zł za tonę i jest praktycznie niedostępny dla Polaków. "Węgiel z PGG jest przechwytywany przez pośredników i kilka godzin później kosztuje już nawet 3 tys. zł" - podkreślają związkowcy z "Sierpnia 80" i dodają, że "cały gigantyczny zysk przechwytywany jest przez spekulujących pośredników".

Sezon grzewczy już za nami, lecz ceny węgla nadal rosną. A Polacy w obawie przed stale rosnącymi cenami i brakami u sprzedawców już gromadzą zapasy tego surowca energetycznego na zimę.

Węgiel co prawda można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej - tam ceny ekogroszku wahają się od 760 zł do niemal 1200 zł za tonę. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie tanim węglem z PGG, surowca wciąż brakuje, więc jego zakup graniczy z cudem. Węgiel można też kupić u pośredników, jednak tam ceny są astronomicznie wysokie.

Polska węglem stoi, a węgla brakuje. "Na jesieni, węgiel będzie nieosiągalny, jego cena wzrośnie jeszcze bardziej"

Związkowcy z "Sierpnia 80" w liście wysłanym 20 maja do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o natychmiastowe podjęcie działań, które doprowadzą do uporządkowania rynku handlu węglem. "Jest rzeczą niezrozumiałą, że w Polsce, która ma ogromne zasoby węgla i wielkie tradycje jego wydobywania, brakuje węgla, a jego ceny są absurdalnie wysokie" - czytamy w liście. Związkowcy podkreślają, że do końca 2022 r. zabraknie na rynku krajowym 10-12 mln ton węgla, w tym ok. 4-5 mln ton węgla do energetyki zawodowej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Społeczeństwo jest słusznie zbulwersowane, że w Polsce, która 'na węglu stoi', brakuje węgla, a jego cena jest nieracjonalnie wysoka. Jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądać już za kilka miesięcy. Na jesieni, węgiel będzie nieosiągalny, jego cena wzrośnie jeszcze bardziej" - czytamy. Związkowcy wyjaśniają w liście do Morawieckiego, że węgiel z PGG jest "natychmiast przechwytywany przez pośredników i kilka godzin później, kosztuje już nawet 3 tys. zł". "Ekogroszek jest nieosiągalny dla zwykłego obywatela. Niestety, cały gigantyczny zysk, przechwytywany jest przez spekulujących pośredników" - podkreślono.

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" ostrzegł przed "kataklizmem", który - zdaniem związkowców - nadejdzie tej jesieni. "Szpitale, przedszkola, rolnicy, odbiorcy indywidualni zostaną bez węgla. A szczęśliwcy, którzy go kupią, zapłacą za niego 5 tys. zł lub więcej za tonę" - alarmują.

Dlaczego ceny węgla są tak wysokie? "Mamy dwa równoległe rynki węgla w Polsce"

Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasz Horbacz wyjaśnił w "Radiu eM", że powodem braku węgla jest nie tylko embargo na rosyjski węgiel, który wprowadzono w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, ale także m.in. blokowanie przez Rosję dostaw węgla z Kazachstanu do Polski. Alternatywą jest import drogą morską, ale tu problemem są ograniczone zdolności przeładunkowe portów. Zdaniem prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla nie widać szans na wypełnienie braków paliwa.

Komentując wysokie ceny węgla w Polsce, Łukasz Horbacz wyjaśnił, że sprzedawcy tego surowca otrzymują od producentów znacznie mniej towaru, niż zamawiali, a jednocześnie muszą utrzymać swoją firmę i jej pracowników, dokonać wszystkich opłat, a stąd bierze się dość wysoka, niejednokrotnie, marża. - Mamy w tej chwili jakby dwa równoległe rynki węgla w Polsce. Jeden to węgiel z polskich kopalń, drugi to surowiec sprowadzany z zagranicy za znacznie wyższe ceny - powiedział.

Tani węgiel z PGG - jak kupić?

Węgiel z Polskiej Grupy Górniczej można kupić za pośrednictwem strony internetowej [LINK]. Problem w tym, że ze względu na bardzo duże zainteresowanie towar znika w mgnieniu oka, a strona często jest przeciążona.

Aby kupić węgiel z PGG, należy najpierw zarejestrować się na stronie internetowej. Na jeden zarejestrowany piec można kupić do 5 ton węgla. Przy rejestracji należy podać adres gospodarstwa domowego, w którym węgiel będzie używany oraz kopię deklaracji z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Węgiel trzeba odebrać osobiście pojazdem przystosowanym do transportu węgla. Można skorzystać z usług firmy transportowej. Jeśli nie odbieramy węgla osobiście, należy wypełnić pełnomocnictwo dla przewoźnika. 

Nowe partie węgla pojawiają się w internecie godzinach: 10.00-11.00, 13.00-14.00 i 18.00-19.00. W tym czasie ruch na stronie jest największy, dlatego mogą wystąpić problemy z dostępem do strony. Wtedy należy często odświeżać stronę i gdy tylko dostaniemy się do e-sklepu PGG, będziemy mogli zakupić węgiel.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Michał Smoleń (Instrat) wyjasnia jak obecna sytuacja wpłynie na decyzje rządu ws. odchodzenia od węgla?
Więcej o: