Wybierasz się na zagraniczne wakacje? Oto najlepsze triki na zaoszczędzenie pieniędzy na urlopie

Po długim czasie utrudnień w podróżowaniu związanych z Covid-19, wreszcie czekają nas wakacje, w które będzie można swobodnie wyjechać na urlop. Co zrobić, żeby na wakacyjny wypoczynek nie wydać fortuny? Kluczowe jest dobre planowanie.

Planując wakacje za granicą, warto znać kilka trików, które sprawią, że do domu nie będziemy wracać z pustym portfelem. Urlop będzie w końcu znacznie przyjemniejszy, jeśli nie upłynie nam na stresowaniu się o finanse. Wakacyjny wyjazd zmieści się nawet w skromnym budżecie, jeśli go dobrze zaplanujemy.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Najpierw znajdź lot, potem planuj urlop

Sposobem na spore oszczędności może być elastyczność przy planowaniu daty wyjazdu. W pracy często jesteśmy zobowiązani do wypełnienia wniosków urlopowych z dużym wyprzedzeniem. Wówczas wykorzystanie tego triku przy dłuższych wakacjach może być trudniejsze - ale sprawdzi się, jeśli planujemy city-break. Jeśli jednak pracodawca nie wymaga od nas zaplanowania urlopu z dużym wyprzedzeniem, korzystajmy z tego i sprawdzajmy ceny lotów na różne dni. Często wystarczy przesunąć wyjazd zaledwie o 24 godziny, żeby zaoszczędzić na biletach lotniczych.

Jak zabrać się do szukania tanich biletów lotniczych? Najpierw wybierzmy kierunek, który chcemy obrać - albo,  jeszcze lepiej, trzy miejsca, do których chcemy się wybrać. Później regularnie sprawdzamy ceny i szukamy najlepszej okazji - ceny lotów zmieniają się z dnia na dzień, trzeba więc być czujnym, żeby nie przegapić okazji.

Taniej może być też jeśli zdecydujemy się lecieć z przesiadką. Najwięcej zaoszczędzimy, wybierając się na wakacje poza sezonem, jednak także latem, przy odrobinie refleksu, można trafić na świetne okazje.

Pomocne mogę być wyszukiwarki tanich połączeń takie jak Fru.pl, Skyscanner czy Kayak.

Tanie noclegi za granicą - gdzie ich szukać?

Zamiast hotelu, lepiej wynająć domek lub mieszkanie. W przypadku noclegów w miejscowościach odwiedzanych przez turystów, ceny również dynamicznie się zmieniają. Warto śledzić je na stronach Booking.com czy Airbnb. Jeśli w miejscu, do którego się wybieramy, jest sprawnie działająca komunikacja miejska, lub możliwość wypożyczenia rowerów, warto rozważyć, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie nocleg z dala od centrum. Może to nieco utrudniać wieczorne powroty z wakacyjnych imprez, ale będzie znacznie tańsze.

Najdroższe są zwykle noclegi w okolicach weekednu - dlatego warto rozważyć, w jakich dniach planujemy wyjazd. Dobrze też śledzić kalendarze kulturalne w miejscach, do których się wybieramy. Na przykład Włosi na początku czerwca mają długi weekend - wtedy ceny noclegów są znacznie wyższe, bo mieszkańcy Italii rezerwują hotele na kilkudniowy odpoczynek.

Jeśli biegle mówimy w języku urzędowym miejsca, do którego się wybieramy, możemy też spróbować poszukać noclegów na lokalnych stronach z ogłoszeniami - w ten sposób możemy zaoszczędzić na prowizji pobieranej przez Airbnb. Z tego samego powodu, często dobrze jest skontaktować się bezpośrednio z hostelem, którego ofertę znajdziemy na Booking.com. Często ceny oferowane bezpośrednio są niższe.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjazd samochodem - kiedy się opłaca?

Jeśli wybieramy się np. na południe Europy, warto rozważyć wyjazd na urlop autem. Ten trik sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy na urlop jedziemy w większym gronie. Wiele osób właśnie tak dociera na wymarzone wakacje do Chorwacji. Dodatkowo, na miejscu auto może się nam przydać do poruszania się po okolicy. Np. w Hiszpanii, gdzie transport publiczny jest bardzo drogi, to może się naprawdę opłacać.

Najlepiej porównać ceny biletów, z kosztem zakupu benzyny - jeśli na wakacje wyjeżdżamy całą rodziną lub z przyjaciółmi, ceny mogą być porównywalne.

Jak oszczędzać na wakacjach. Sprytne zakupy przed podróżą

Przed wakacjami warto zrobić przemyślane zakupy. Przede wszystkim przyda nam się butelka z filtrem. Dzięki temu nie będziemy wydawać pieniędzy na wodę na lotnisku, ani w podróży. Możemy napełniać ją w miejscu noclegu, albo korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego kranów, których we Włoszech czy Hiszpanii nie brakuje.

Dobrą inwestycją będzie też plecak, który rozmiarem odpowiada wymiarom bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Dzięki temu nie będziemy musieli dopłacać do biletów.

Ciekawym rozwiązaniem jest też specjalny lekki hamak, który można rozwiesić niemal wszędzie. Jeśli szukamy niezapomnianych wrażeń, możemy wybrać taki, który nadaje się do noclegu, np.  w lesie. Przed wyjazdem sprawdźmy jednak, czy tam, gdzie się wybieramy, takie spanie pod gołym niebem jest legalne.

Aplikacje, które pomogą oszczędzić na wakacjach

Przed wyjazdem warto zainstalować sobie aplikację do "przechwytywania" jedzenia - np. Too Good To Go. To trik, który działa w wielu europejskich miastach. Sklepy i restauracje wstawiają tam oferty bardzo przecenionych produktów, które są blisko terminu ważności, lub muszą zostać zjedzone jeszcze tego samego dnia. Można tak upolować obiad z restauracji za bezcen.

Warto też zainstalować Revolut - to aplikacja i karta wielowalutowa, obsługująca 150 walut. Aplikacja wykorzystuje rzeczywisty kurs wymiany walut, dzięki czemu wymiana pieniędzy jest tańsza niż w banku czy w kantorze.

Żeby oszczędzać internet, warto postawić też na mapy online - sprawdzi się np. Here We Go, lub Maps.me. Należy jednak pamiętać o pobraniu mapy regionu, do którego się wybieramy, przed wyjazdem.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: