Będzie 500 plus dla małżeństw? "Fakt": Posłowie zajmą się tym we wtorek. "Piękna inicjatywa"

Pary, które wzięły ślub co najmniej 40 lat temu miałyby dostawać po 500 zł miesięcznie - proponują autorzy petycji, która jakiś czas temu wpłynęła do Sejmu. Jak podaje "Fakt", we wtorek zajmą się nią posłowie. Była ministerka rodziny Elżbieta Rafalska zachwala pomysł. - Piękna inicjatywa, warto ją rozważyć - oceniła w rozmowie z dziennikiem.

Kilka miesięcy temu pewne małżeństwo (nie ujawnili publicznie swoich personaliów) przysłało do Sejmu petycję o utworzenie nowego świadczenia. W jego ramach pary z co najmniej 40-letnim stażem małżeńskim miałyby otrzymywać dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie, podobnie jak rodzice, którzy dostają 500 plus na swoje dzieci.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich

- napisali autorzy petycji, wskazując m.in. na drogie leki i środki higieny.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wakacje, plaża (zdjęcie ilustracyjne) Bon turystyczny. Więcej osób może skorzystać ze świadczenia

Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty

- dodali małżonkowie.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

500 plus dla małżeństw? Elżbieta Rafalska: Piękna inicjatywa, warto ją rozważyć

Pomysł wynagradzania za długoletnie pożycie małżeńskie skomentowała była ministerka rodziny Elżbieta Rafalska. - Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej - stwierdziła w rozmowie z "Faktem". Dodała jednak, że warto by się najpierw zastanowić, czy takie wsparcie powinno trafić do par z 40-, czy może 50-letnim stażem. Europosłanka PiS zaproponowała, że podobne świadczenie mogłoby zostać wypłacone jednorazowo, jako "uhonorowanie trwałości małżeństwa".

Program Rodzina 500 plus (zdjęcie ilustracyjne) Rzecznik rządu studzi nadzieje na rewaloryzację 500 plus

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: