Turcja ma być arbitrem w eksporcie zboża z ukraińskich portów. Ale nie za darmo

Ukraina zawarła umowę z Turcją na sprzedaż zboża z 25-procentową zniżką - powiedział turecki minister rolnictwa i leśnictwa Vahit Kirisci. W środę w Ankarze odbędzie się spotkanie w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady ukraińskich portów na Morzu Czarnym i wznowienia dostaw zboża.

Turcja chce pełnić rolę arbitra w organizowaniu eksportu zboża z ukraińskich portów morskich, które pozostają zablokowane przez rosyjską marynarkę wojenną - powiedział we wtorek Vahit Kirisci w wywiadzie dla gazety "Yeni Safak". W środę w Ankarze ma się odbyć spotkanie w tej sprawie. Jak czytamy w tureckiej gazecie, wezmą w nim udział przedstawiciele Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ. Agencja Bloomberga dodaje, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow już przybył do Ankary.

Rosja blokuje ukraińskie porty. Turcja chce pomóc przy tworzeniu "korytarza zbożowego"

Turecki minister rolnictwa i leśnictwa przekazał, że Ukraina zawarła umowę z Turcją na sprzedaż zboża z 25-procentową zniżką. - Mają jednak dylemat związany z bezpiecznym eksportem towaru. Chcą, by Turcja była arbitrem. Zarówno Rosja, jak i Ukraina ufają tylko nam - powiedział Vahit Kirisci dla "Yeni Safak".

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polityk zapewnił Ukrainę, że Rosja nie będzie atakować po ustanowieniu "korytarza zbożowego". - Jako Turcja mówimy Ukrainie: Możecie wywieźć tę żywność, Rosja nie zaatakuje was, gdy korytarz zostanie otwarty - podkreślił. 

Władimir PutinZboże z Ukrainy. Nieoficjalnie: Jest wstępne porozumienie Turcji i Rosji

- Powiedzieliśmy Rosji: Nie atakujcie, dopóki żywność nie zostanie dostarczona. Dotrzymajcie słowa. Ukraina wywiezie towar, bo świat tego potrzebuje. Staramy się być pomostem między tymi dwoma krajami - dodał. Vahit Kirisci podkreślił również, że spotkanie w sprawie eksportu zboża będzie miało charakter "rozmów rozpoznawczych".

Z kolei szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapowiedział w środę w Polskim Radiu 24, że na granicy polsko-ukraińskiej zbierze się dziś zespół, który zbada możliwości zwiększenia przepustowości przejść granicznych dla ukraińskiego zboża. Głównym celem jest umożliwienie Ukrainie eksportu poprzez polskie porty.

Władimir PutinPutin sieje propagandę ws. zboża. Twierdzi, że Rosja nie blokuje eksportu

Rosja zniszczyła drugi największy terminal zbożowy w Ukrainie. "Przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego"

Rosjanie zniszczyli w Mikołajowie drugi co do wielkości terminal zbożowy w Ukrainie - powiadomił we wtorek szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. "Kolejny rosyjski atak rakietowy przyczyniający się do światowego kryzysu żywnościowego" - napisał. Dodał, że w świetle tych wiadomości dezinformacja rozpowszechniana przez prezydenta Rosji Władimira Putina staje się jeszcze bardziej cyniczna.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że w Ukrainie zalega 22-25 mln ton zboża, a do jesieni ta ilość może wzrosnąć do 75 mln ton. Wskazał też, że najlepszą gwarancją odblokowania korytarzy eksportowych są systemy broni przeciwokrętowej. Ukraiński przywódca zaapelował o większe i szybsze dostawy broni z Zachodu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jakie są szanse, że Ukraina odzyska ziemie z 2014 roku? [Q&A Gazeta.pl]
Więcej o: