Putin sieje propagandę ws. zboża. Twierdzi, że Rosja nie blokuje eksportu. Wymienia m.in. Polskę

Władimir Putin zaprzeczał w propagandowej telewizji jakoby Rosja blokowała transport zboża poprzez ukraińskie porty. - Nie stawiamy przeszkód - powiedział. Dodał, że istnieją inne drogi eksportu. Wymienił w tym kontekście Polskę.

- Jeśli chodzi o eksport ukraińskiego zboża, nie stawiamy przeszkód - powiedział w telewizji Rossija-1 Władimir Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział, że problemy na światowym rynku żywności rozpoczęły się w 2020 roku. Odpowiedzialnością za nie obarczył państwa zachodnie. Ukraińskie porty nad Morzem Czarnym od początku wojny są w dużej mierze blokowane przez rosyjską flotę. 

Zobacz wideo Muzyka: Odbudowa potencjału wojskowego Rosji zajmie minimum dekadę

Władimir Putin: Eksport zboża możliwy przez Białoruś lub Polskę

Dyktator przekonywał, że istnieje kilka sposobów na eksport zboża. - Można to zrobić przez porty kontrolowane przez Ukrainę po rozminowaniu, przez Berdiańsk lub Mariupol, przez Dunaj i Rumunię, Węgry i Polskę. Najprostsza droga prowadzi przez Białoruś - powiedział Putin cytowany przez TASS. Dodał, że ostatnia alternatywa wymagałaby zniesienia nałożonych na Białoruś sankcji

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W piątek w Soczi z Putinem spotkał się Macky Sall, przewodniczący Unii Afrykańskiej i prezydent Senegalu. - Nasze kraje, choć dalekie od teatru [wojny - red.], są ofiarami ekonomicznego kryzysu - powiedział Sall. Po rozmowach szef Unii Afrykańskiej poinformował, że Putin obiecał ułatwić transport zboża. Nie podał jednak szczegółów.

W wyniku wojny w Ukrainie ceny żywności w Afryce poszybowały. Cytowany przez BBC Amin Awad, koordynator ds. sytuacji kryzysowych w ONZ, powiedział, że niedobór zbóż może dotknąć 1,4 mld ludzi i doprowadzić do masowej migracji. 

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatifem al-Zayanim po rozmowach w Manamie, Bahrajn, 31 maja 2022 r.Ławrow: "Rosja odblokuje ukraińskie porty". Stawia warunek

Dmytro Kułeba o możliwym eksporcie zboża z Odessy

Ukraina jest gotowa stworzyć warunki do wznowienia eksportu z portu w Odessie - zapowiedział w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Dodał, że Kijów wspólnie z ONZ i partnerami szuka rozwiązania, aby Rosja nie mogła wykorzystać tego do ataku na Odessę.

"Ukraina jest gotowa stworzyć niezbędne warunki do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak sprawić, by Rosja nie nadużywała szlaku handlowego do ataku na Odessę" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji na Twitterze. "Na razie nie ma gwarancji ze strony Rosji. Szukamy rozwiązań wraz z ONZ i partnerami" - dodał ukraiński minister.

Odessa jest jednym z głównych portów Ukrainy, przez który eksportowano między innymi zboże. Od początku wojny port jest zablokowany przez rosyjską flotę.

Samowyrób, zdjęcie ilustracyjne"Chrust Plus" to nie darmowe drewno. Lasy Państwowe podają cennik

Więcej o: