Daniel Obajtek do Donalda Tuska: Za pana czasów jeden prezes Orlenu w pół roku zarobił 6 mln zł

"Panie Donaldzie Tusku za Pana czasów Orlen ocierał się o rentowność, mafie paliwowe zarabiały krocie, a jeden Prezes Orlenu w pół roku zarobił 6 mln zł" - odpowiedział liderowi opozycji prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wcześniej Donald Tusk mówił o "pazerności tej ekipy" i zadeklarował, że gdyby on rządził, paliwo byłoby znacznie tańsze.

- Najbardziej szokuje fakt, że ceny paliwa osiągają absolutnie rekordowe pułapy mimo zdjętego VAT-u, a Orlen i Lotos notują najwyższe zyski w historii (…). Pazerność tej ekipy jest już przysłowiowa, a zamiłowanie prezesa Obajtka do zbytku, pałaców i nieruchomości jest legendarne, ale przecież nie o to tu chodzi - powiedział Donald Tusk w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla portalu NaTemat.pl, czym sprowokował prezesa Orlenu do odpowiedzi. W tym samym wywiadzie Tusk powiedział, że gdyby został szefem rządu, cena benzyny spadłaby do nieco ponad 5 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule >>>>

Zobacz wideo Kto tak naprawdę zarządza Orlenem i Lotosem? Wybierz serwis wybierz serwis

Ceny paliw. Daniel Obajtek odpowiedział Donaldowi Tuskowi 

"Panie Donaldzie Tusku za Pana czasów Orlen ocierał się o rentowność, mafie paliwowe zarabiały krocie, a jeden Prezes Orlenu w pół roku zarobił 6 mln zł. Odnośnie pałaców, to nieruchomość, o której Pan mówi, przekazałem nieodpłatnie fundacji. Zachęcam Pana kolegów, żeby zrobili to samo" - napisał prezes Orlenu na Twitterze. 

Obajtek nie podał jednak więcej szczegółów dotyczących rzekomej mafii paliwowej czy zarobków byłego prezesa spółki. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Ile zarabia Daniel Obajtek?

W 2021 r. Daniel Obajtek deklarował, że zarabia dwa razy mniej niż Jacek Krawiec, który był prezesem koncernu za czasów PO. "Te zarobki w spółkach Skarbu Państwa, jeżeli zliczy pani wszystkie premie, nagrody i wszystko po kolei, to były gdzieś… dwa razy są mniejsze. Jakby pani wszystko podliczyła" - mówił w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu. Zapewniał, że pensja poprzedników "była dwa razy większa" - przytacza jego wypowiedź Konkret24.pl  

Po zmianie tak zwanej ustawy kominowej menedżerowie spółek Skarbu Państwa rzeczywiście zarabiają mniej, jednak różnice nie są aż tak znaczące. Według wyliczeń portalu Konkret24.pl roczne zarobki ostatnich prezesów przedstawiają się następująco: 

  • Jacek Krawiec - za rok 2014, ostatni pełny rok pełnienia funkcji prezesa: 1 674 000 zł, 
  • Wojciech Jasiński - za rok 2017, ostatni pełny rok pełnienia funkcji prezesa: 1 266 000 zł, 
  • Daniel Obajtek - za rok 2020, drugi pełny rok pełnienia funkcji prezesa: 1 286 000 zł.

Ceny paliw w Polsce są rekordowe 

Przypominamy, że ceny paliw na stacjach benzynowych są najwyższe w historii. Średnia cena benzyny np. w woj. dolnośląskim oraz podkarpackim przekroczyła już ponad 8 zł - wynika z najnowszych danych BM Reflex. W efekcie jest to jeden z najgorętszych politycznych tematów. Daniel Obajtek we worek rano przedstawił dane, z których wynika, że ceny paliw w Polsce wzrosły "jedynie" o 35 procent, a nie o ok. 50 proc. jak twierdzi opozycja. Dodał, że opozycja nie zwraca uwagi na kontekst.

Więcej o: