Oszustwo "na Netflixa". Fałszywe SMS-y naciągają na opłacenie subskrypcji. "Zachowajcie czujność"

Oszuści podszywają się pod popularny serwis Netflix, rozsyłając fałszywe SMS-y. Informują w nich o rzekomo odrzuconej płatności za subskrypcję i zostawiają link, który prowadzi do niebezpiecznej strony, wyłudzającej dane do logowania i karty płatniczej. Próbują również połączyć kartę z płatnościami mobilnymi Apple Pay.

"Podczas długiego weekendu przestępcy nie odpoczywają! Uwaga na fałszywe SMS-y, w których cyberprzestępcy podszywają się pod Netflix" - apeluje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

Oszuści podszywają się pod Santander BankSantander ostrzega klientów. Oszuści zachęcają bonusem

Oszuści wysyłają SMS-y z linkiem. Nie klikaj, ostrzeż znajomych

Przestępcy rozsyłają w SMS-ach linki, które prowadzą do niebezpiecznej strony. Wyłudzają na niej dane logowania do serwisu oraz dane karty płatniczej. "Zachowajcie czujność i ostrzeżcie znajomych!" - pisze na Twitterze CSIRT KNF.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W kolejnym wpisie ekspertów czytamy, że oszuści chcą również połączyć kartę z płatnościami mobilnymi Apple Pay. "W większości przypadków limity w płatnościach mobilnych są wyższe niż w tradycyjnych metodach - sprawdźcie u siebie!" - apelują.

Oszuści chcą nas okraść. Jak się przed nimi chronić?

Cyberprzestępcy, stosując różne metody, chcą pozyskać dane i wyłudzić pieniądze potencjalnej ofiary. Najpopularniejszą metodą jest zachęcanie ludzi do klikania w linki lub reklamy z wyszukiwarek, z których następnie kierowani są np. na fałszywe strony banków.

"Spreparowana strona internetowa, zamiast pozwolić na faktyczny dostęp do serwisu transakcyjnego banku, wykrada dane do logowania" - pisał Bartłomiej Pawlak na Next.gazeta.pl.

Oszuści podszywają się pod InPost i czyszczą konta do zeraOszuści podszywają się pod InPost i czyszczą konta do zera

Jak chronić się przed oszustami? "Weryfikujcie zawsze dokładnie adresy internetowe Waszych banków. Nie klikajcie w podejrzane linki z nieznanych źródeł. Nie podawajcie nikomu Waszych danych do logowania do bankowości elektronicznej" - pisał na Twitterze Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej urzędu KNF i rzecznik UKNF. Również gdy ktoś przekonuje nas do podania swoich danych lub dokonania wpłat, należy zachować ostrożność.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: