Santander ostrzega klientów. Oszuści zachęcają bonusem i straszą ograniczeniem dostępu do konta

Od kilku tygodni klienci Santander Banku zostali obrani na celownik przez oszustów. Fałszywe wiadomości zachęcają do kliknięcia bonusem pieniężnym lub straszą rzekomym ograniczeniem dostępu do konta. Bank przestrzega i radzi jak uniknąć oszukania.

Niezmiennie to człowiek jest najsłabszym elementem zabezpieczeń. Dlatego też oszuści, zamiast próbować złamać hasło, częściej je wyłudzają. Co chwilę pojawia się odświeżony albo nowy przekręt. Teraz swoich klientów ostrzega Santander Bank, pod który oszuści intensywnie podszywają się od kilku tygodni. 

Zobacz wideo Dlaczego Polska jest skazana na energię z wiatru?

Santander Bank ostrzega przed rzekomymi bonusami pieniężnymi

CSIRT KNF przestrzega przed oszustwem, w którym oszuści podszywają się pod Santander Bank i oferują bonus w wysokości 500 zł. Oszuści załączają fałszywy link, który prowadzi do podrobionej strony logowania do banku. Santander ostrzegał przed tym procederem już na początku miesiąca. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak rozpoznać oszustwo? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stronę logowania, do której przekierowuje nas link. Dopiero na sfabrykowanym serwisie oszuści przejmują wpisane tam hasła i loginy. Prawidłowa strona do centrum24.pl, oszuści wykorzystają bliźniacze adresy jak: centrum24.cc czy centrum24-app.pl. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na język wiadomości. Niektóre są napisane poprawną polszczyzną, ale w innych brakuje polskich znaków diakrytycznych.

Oszuści zmieniają strategię?

Santander podał również nowy komunikat, w którym ostrzega przed fałszywym linkiem. W wiadomości jest tylko skrócone hiperłącze, więc dopiero po kliknięciu możemy zweryfikować czy strona jest sfabrykowana. 

Oszuści ponadto zmienili strategię. Zamiast zachęcać, straszą ograniczeniem dostępu do konta ze względu - o ironio - na podejrzaną aktywność. Odzyskanie pełnego dostępu miałoby się odbywać przez fałszywy link. 

Santander przygotował też pięć porad, by uniknąć oszustwa, które należy stosować codziennie:

  1. Zastanów się, zanim klikniesz lub odpowiesz.
  2. Chroń swoje hasła.
  3. Chroń swój sprzęt i swoje informacje.
  4. Zachowaj dyskrecję w sieci i publicznie.
  5. Jeśli coś podejrzewasz - zgłoś to!

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: