Do kwietnia produkcja przemysłowa przez trzy miesiąca hamowała. Wówczas jednak we ujęciu rocznym skoczyła do 13 proc. Nowe dane za maj pokazują, że trend wzrostowy się utrzymał.
Licząc rok do roku w maju produkcja przemysłowa wzrosła o 15 procent - podał GUS. Wzrost dotyczył 30 z 34 działów przemysłu - m.in. wydobywania węgla kamiennego i brunatnego, produkcji maszyn i urządzeń, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, wyrobów z metali oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych, a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ubiegłego roku, wystąpił w trzech działach: w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. W stosunku do kwietnia wzrost odnotowano 28 działach, spadek w 6.
Największy wzrost zanotowano w produkcji dóbr inwestycyjnych oraz związanych z energią - odpowiednie 23 i 18,1 proc. Duży wzrost zaliczyła również produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (14 proc.) oraz dóbr zaopatrzeniowych (12,7 proc.). Najgorzej wypadła natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych, które wzrosła tylko o 1,7 proc.
Jeśli chodzi o konkretne towary, to produkcja maszyn i urządzeń odnotowały 26,9 proc. wzrostu. O 25, proc. wzrosła produkcja koksu i rafinacji ropy naftowe, o 24,5 proc. wyrobów z metali i o 22,6 proc. wyrobów chemicznych.
Sporo zyskują też producenci samochodów, przyczep i naczep, które zanotowali 21,5 proc. zysku. Wyrób drewna, korka, słomy i wikliny wzrósł o 16,2 proc. a papieru o 15,5 proc. Spadek o 5,7 zaliczyły natomiast produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych oraz optycznych.
Analitycy Pekao zauważają, że dane są zgodne z prognozami. Ich zdaniem jednak dobry wynik, tylko na pierwszy rzut oka jest pozytywny.
Szczegóły odczytu nie są już zachęcające: Q2 jak dotąd na małym minusie; powrót do wieloletniego trendu jest faktem. W miarę słabnięcia popytu zewnętrznego i akumulacji zapasów przemysł będzie hamować
- piszą eksperci.
Produkcja sprzedana przemysłu wraca do trendu. Co w kontekście sporego wystrzału z poprzednich miesięcy przekłada się na ujemne miesięczne dynamiki.
- podkreślają eksperci mBanku.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.