500 plus dla emerytów i nie tylko - jak otrzymać dodatkowe pieniądze? Gdzie złożyć wniosek?

500 plus dla emerytów i osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to dodatkowe wsparcie finansowe, które jest wypłacane również w 2022 r. Wcześniej należy spełnić określone warunki. Wyjaśniamy zasady programu i jak złożyć wniosek.

Seniorzy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, mogą ubiegać się o tzw. 500 plus dla emerytów. Świadczenie było wypłacane w 2021 r., lecz o dodatkowe pieniądze można ubiegać się również w tym roku. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki - chodzi m.in. o stan zdrowia i miesięczne dochody.

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jakie warunki należy spełnić? [ZASADY PROGRAMU]

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, można otrzymać, jeśli:

  • ukończyłeś 18 lat;
  • jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • nie jesteś uprawniony do emerytury ani renty, nie masz ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych.

W przypadku seniorów (emerytów i rencistów), 500 plus można otrzymać, gdy:

  • jest się uprawnionym do tych świadczeń (emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych), ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ponadto należy mieć miejsce zamieszkania w Polsce i polskie obywatelstwo lub mieć prawo pobytu, lub prawo stałego pobytu w Polsce w przypadku posiadania obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub mieć zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli jesteś obywatelem państwa spoza UE albo EFTA).

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Jak uzyskać?

Świadczenie 500 plus dla emerytów nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - wtedy świadczenie może przysługiwać.

Dożywotnie 500 plus dla emerytów. Gdzie złożyć wniosek?

Pieniądze ze świadczenia 500 plus dla seniora wypłacane są co miesiąc i dożywotnio. Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub drogą internetową - poprzez Profil Zaufany. Oprócz formularza konieczne jest załączenie dokumentów, które są dowodem na stan zdrowia przyszłego świadczeniobiorcy. Wnioskować nie trzeba osobiście. Może to zrobić w imieniu osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji osoba bliska.

Oddział ZUS-u w Gdańsku Emerytury. Od lipca większe świadczenia. Kto zyska najwięcej?

Decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Okolicznością taką może być uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Co jeszcze zdrożeje? Tworzymy rachunek grozy
Więcej o: