Ceny pieczywa w maju 2022 r. były o 26,5 proc. wyższe rok do roku. W okresie od stycznia do maja włącznie średnia cena wzrosła o 20,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. - wynika z danych GUS. Na ceny pieczywa wpływ ma wiele czynników, w tym ceny surowców i kosztów produkcji, a także ceny gazu, paliwa i energii elektrycznej.
- Podwyżki cen pieczywa nie odzwierciedlają jeszcze w pełni rosnących kosztów produkcji pieczywa. Czy zatem możemy oczekiwać dalszych wzrostów? W ciągu następnych kilku miesięcy takiego kierunku zmiany ceny pieczywa można się spodziewać - powiedział dla Gazety.pl Waldemar Raczkiewicz, ekspert z ING Banku Śląskiego.
Więcej na temat cen przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak wskazał, średnia cena miesięczna w pszenicy konsumpcyjnej wg. danych MRiRW była na poziomie 1717 zł za tonę, tj. o 77 proc. wyższa niż w maju 2021 r. i ponad dwukrotnie wyższa niż w maju 2020 r.
W mediach panuje dużo spekulacji nt. kształtowania się cen pszenicy na koniec roku. Dla rynku zbóż w Polsce odniesieniem dla cen pszenicy są notowania kontraktów terminowych na giełdzie Euronext (Matif). Jeszcze w połowie maja cena kontraktu wrześniowego poszybowała do poziomu prawie 440 euro. Od tego czasu cena jest trendzie spadającym. 23 czerwca cena tego kontraktu wyniosła 359 euro, a grudniowego 352,25 euro. Spadły już ceny kontraktacyjne na ziarno z tegorocznych zbiorów oferowane przez podmioty skupowe. Na koniec drugiej dekady czerwca w zależności od regionu kraju kształtowały się zwykle w przedziale 1600-1700 zł/t. Jeszcze miesiąc wcześniej można było uzyskać cenę o około 100 zł/t wyższą
- przekazał Waldemar Raczkiewicz.
Ekspert wyjaśnia nam, że obecnie ceny zbóż będą kształtować prognozy zbiorów i przebieg pogody do żniw. Wskazał tutaj na prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), z których wynika, że zbiory pszenicy w Polsce mają być na poziomie podobnym, jak w 2021 r. (według USDA 12 mln t, w 2021 r. 21,1 mln ton), a w Polsce są znacznie wyższe zapasy pszenicy niż rok temu o tej porze. Z kolei eksport jest mniejszy o ok. 40 proc.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest transport ukraińskich zbóż do portów unijnych. - Im większy postęp uda się w tym temacie uzyskać, tym silniejszy będzie wpływ na ceny pszenicy, czytaj spadek cen w Polsce - mówi ekspert z ING Banku Śląskiego. Zauważył, że obecnie mało ukraińskiej pszenicy odprawia się na granicy, ale rośnie za to eksport kukurydzy - ważnego komponentu paszowego, często zwiększanego w miksach paszowych w przypadku wyższych cen pszenicy. - A to może powodować mniejszy popyt na pszenicę paszą i spadek jej cen, co zwykle "ciągnie" cenę pszenicy konsumpcyjnej w dół - dodał.
Jak długo będą rosły ceny pieczywa? Kiedy ceny przestaną rosnąć? - Koszty produkcji pieczywa mocno wzrosły, jednak wydaje się, że wskaźnik cen pieczywa w końcu roku może zatrzymać się na poziomie maksymalnej ceny o 40-50 proc. wyższej w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. - powiedział ekonomista Waldemar Raczkiewicz.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina