14. emerytura 2022. Andrzej Duda podpisał ustawę. Kiedy wypłata? Kto nie otrzyma świadczenia?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14 emeryturze. Kiedy seniorzy otrzymają pieniądze? Czy trzeba składać wniosek?

Ustawa o 14. emeryturze została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek. To oznacza, że emeryci otrzymają w tym roku "czternastkę". Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Interesują Cię emerytury? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury wzrosną od lipca. Wielkie zmiany w skali roku [TABELA]

"Czternastka". Kiedy świadczenie zostanie wypłacone?

Wysokość dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od wysokości otrzymywanej emerytury lub renty. Dla osób, których wysokość świadczenia głównego nie przekracza kwoty 2,9 tys. zł, będzie ono równe kwocie najniższej emerytury obowiązującej 1 marca, czyli 1338,44 zł brutto. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę". 14. emerytura będzie w tym roku wypłacana od 25 sierpnia do 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia. 14. emerytury nie otrzymają też osoby, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone.

200 złotych do emerytury500 plus dla emerytów i nie tylko. Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

14. emerytura. Świadczenie otrzyma ok. 9 mln osób

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: