Sprawa Tomasza Lisa. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrolę w "Newsweeku"

W najbliższy piątek Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrolę procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych w redakcji "Newsweek Polska" - podaje "Rzeczpospolita". Decyzja ma związek z ostatnią publikacją portalu Wp.pl, w której byli współpracownicy Lisa, zarzucali dziennikarzowi m.in. poniżanie. Tomasz Lis nazwał tekst "zestawem półprawd, ćwierćprawd".

W ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska opublikowała reportaż zatytułowany: "'Płakałam, miałam ataki paniki'. Ujawniamy zarzuty podwładnych wobec Tomasza Lisa. Dlaczego zwolniono naczelnego 'Newsweeka'?". Autor tekstu przytacza rozmowy z kilkudziesięcioma współpracownikami Lisa i sytuacje, w których ich zdaniem dochodziło do mobbingu. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W najbliższy piątek Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrolę procedur antymobbingowych i antydyskryminacyjnych w redakcji "Newsweek Polska" - informuje portal wirtualnemedia.pl.

Zobacz wideo Kołodziejczak: Kaczyński mobbinguje swoich posłów, on ich trolluje

Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko potwierdziła te informacje. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznała też, że PIP zdecydowała się na podjęcie kontroli po licznych doniesieniach ws. mobbingu.

Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska rozwiązało umowę z Tomaszem Lisem 24 maja br. w trybie natychmiastowym. Nie są znane przyczyny tej decyzji. Dziennikarz kierował tygodnikiem "Newsweek" od 2012 r.

"Zaglądał w dekolt i komentował kolor stanika"

Według ustaleń WP pierwsze zgłoszenia o możliwym niestosownym zachowaniu naczelnego pojawiły się w 2018 r. Lis miał kilkukrotnie publicznie wyśmiewać wygląd i ubiór jednego z dziennikarzy i robić przy tej okazji niestosowne porównania. Następnie wymieniane są kolejne zgłoszenia, które pracownice i pracownicy redakcji składali w odpowiednich biurach i departamentach wydawnictwa. Żadne miały nie przynieść efektów.

"Naczelny zagląda w dekolt jednej z redaktorek i komentuje kolor jej stanika - przypomina sobie były redaktor. - Były też okropne kawały o gejach, koledzy geje z redakcji fatalnie to znosili - opowiada inny redaktor" - czytamy w tekście Szymona Jadczaka.

Lis: Ćwierćprawda, rozdmuchane, przekręcane zeznania

- Zestaw półprawd, ćwierćprawda, rozdmuchanych, poprzekręcanych, opartych na zeznaniach i wyznaniach dwóch osób, które według mnie w stu procentach zasadnie usunąłem z redakcji. I dzisiaj zrobiłbym dokładnie to samo - komentował publikację portalu Wp.pl Tomasz Lis w piątek w TOK FM. Więcej w poniższym artykule: 

Więcej o: