Wakacje kredytowe. Senat wprowadził poprawki do ustawy. Będzie pomoc dla większej grupy kredytobiorców?

Senat przegłosował ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe i zwiększającą wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Do ustawy wprowadzono również kilka poprawek. Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina mówił, że ustawa przyczyni się do zwiększenia inflacji, dlatego jego klub zgłosił poprawki.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom ma pomóc osobom, które wzięły kredyty w złotówkach i płacą obecnie znacznie wyższe raty w związku z serią podwyżek stóp procentowych.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało w czwartek 98 senatorów. Nikt nie głosował przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

. Będzie największa podwyżka od 22 lat? Członek RPP wylatuje ponad jastrzębie

Kredytobiorcy odetchną? Rząd wprowadza wakacje kredytowe i większe wsparcie z FWK

Procedowane przepisy wprowadzają przede wszystkim wakacje kredytowe - dzięki nim kredytobiorcy będą mogli odroczyć zapłatę czterech rat kredytowych w tym i czterech rat w przyszłym roku (po jednej na kwartał). Ustawa zwiększa również wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do ponad 2 mld zł. Pojawiły się w niej także zapisy wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR.

Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina mówił w Senacie, że ustawa przyczyni się do zwiększenia inflacji i problemów w sektorze bankowym, dlatego jego klub zdecydował się wprowadzić do niej poprawki. Dodał, że są to zmiany korzystne dla najbiedniejszych obywateli. Senat wprowadził m.in. poprawkę przewidującą, że zapisami ustawy objęte zostaną również osoby, które zaciągnęły kredyty przed 2017 rokiem. 

Ponadto ustawa przewiduje wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. W ramach tarcz, które obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka VAT obowiązuje obecnie również na żywność, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Blok (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje kredytowe mogą pomóc, ale będą ciosem dla nowych kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc w spłacie kredytu?

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać już dziś. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczać muszą 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Więcej o: