Prezydent Andrzej Duda złożył oświadczenie majątkowe. Nieruchomości, oszczędności i akcje

Niewielkie oszczędności, kilka nieruchomości i akcje. To majątek, który prezydent Andrzej Duda ujawnił w oświadczeniu za rok 2021. Majątek głowy państwa w porównaniu z wieloma posłami, w tym z Jarosławem Kaczyńskim, określić można jako skromny.

Prezydent Andrzej Duda opublikował oświadczenie majątkowe za rok 2021 na stronach Sądu Najwyższego. "Uprzejmie informujemy, że 28 czerwca br. oświadczenie Prezydenta RP o wyrażeniu zgody na ujawnienie oświadczenia majątkowego za rok 2021 r. zostało przekazane przez Kancelarię Prezydenta RP do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego" - informuje biuro prasowe SN.

Prezydent Andrzej Duda wyjawił majątek. Skromne oszczędności

Głowa państwa na koncie ma stosunkowo niedużo, bo 30 tys. zł oszczędności, a także 100 euro. To mniej niż rok temu, wówczas oszczędności sięgały 50 tys. zł i 300 euro.

Prezydent Andrzej Duda ma też nieruchomości. I w tym wypadku wartość majątku nie należy do najwyższych - chodzi o mieszkanie spółdzielcze. 79-metrowy lokal jest współwłasnością małżeńską. Wraz z małżonką prezydent jest też właścicielem lokalu mieszkaniowego o powierzchni 132 m kw z garażem o powierzchni 19 mkw. Ponadto prezydent wykazał niezabudowaną działkę o powierzchni 325 m kw. 

Andrzej Duda ma mały majątek? W oświadczeniu spory kredyt

Andrzej Duda ma też 446 akcji spółki Skotan (notowanej na GPW). Wartość walorów jest stosunkowo niska, bo wynosi 60 tys. zł. Kolejne oszczędności zgromadzone są w III filarze emerytalnym - 30 tys. zł. 

Prezydent nie wpisał do oświadczenia samochodu ani innych ruchomości o wartości większej niż 10 tys. zł. Wpisał za to spory kredyt hipoteczny. Jego wartość wynosi bowiem blisko 500 tys. zł. Zobowiązaniem jest też karta kredytowa - wartość w tym wypadku wynosi 20 tys. zł. 

Jarosław Kaczyński ma większy majątek niż prezydent? Wzbogacił się 

Na tle oświadczeń wielu polityków majątek Andrzeja Dudy wygląda skromnie. Przykładowo Jarosław Kaczyński wzbogacił się o 200 tys. złotych w 2021 roku. To zasługa wysokiej pensji rządowej oraz wzrostu wartości jego domu na Żoliborzu. Z oświadczenia majątkowego prezesa PiS dowiadujemy się również, że spłacił ponad 10 tys. zł kredytu.

Z oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego wynika, że w ciągu ubiegłego roku znacząco się wzbogacił. Przede wszystkim wzrosły jego oszczędności. Jeszcze w zeszłym roku raportował 142 tys., teraz jest to już ponad 253 tys. zł. Miała na to wpływ duża pensja rządowa. Jako wicepremier zarobił ponad 208 tys. zł. To między innymi wynik ubiegłorocznych podwyżek dla posłów i ministrów. W sierpniu jego pensja wzrosła do 14 tys. zł, oprócz tego dostaje on 4 tys. zł dodatku funkcyjnego. Jego emerytura wynosi prawie 8 tys. zł. Z tego tytułu w 2021 roku na jego konto wpłynęło 90 tys. zł. Ponadto prezes PiS otrzymał 5 tys. zł z tytułu diet parlamentarnych. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: