Wakacje kredytowe. Sejm uchwalił ustawę. Kto może skorzystać z pomocy?

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy, która wprowadza tzw. wakacje kredytowe i przedłuża tarcze antyinflacyjne. Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Na początku czerwca Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Senat zaproponował 43 poprawki do ustawy, a sejmowa Komisji Finansów Publicznych poparła większość z nich. W czwartek Sejm przyjął większość senackich poprawek, a ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać?

Projekt ustawy zakłada, że w latach 2022 i 2023 kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek.

Ustawa zwiększa wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do ponad 2 mld zł i wymusza na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Przewiduje również wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. W ramach tarcz, które aktualnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka VAT obowiązuje obecnie również na żywność, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - już dziś można skorzystać ze wsparcia

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać już dziś. Maksymalne wsparcie z funduszu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Aby otrzymać pomoc, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczać muszą 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Więcej o: