Maksymalna cena węgla czeka na zgodę prezydenta. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o dopłatach

Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o dopłatach do węgla. Przewiduje ona maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Teraz, by ustawa weszła w życie, wystarczy podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę zahamowały m.in. import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca w Polsce; wcześniej importowaliśmy z Rosji 8,2 mln ton. Doprowadziło to do sytuacji, w której ceny węgla osiągają 3 tysiące zł i więcej za tonę, również dlatego, że pośrednicy w handlu węglem wykorzystują sytuację deficytu surowca oraz wzmożony popyt na niego jeszcze przed sezonem i windują ceny. Rząd próbuje przeciwdziałać temu - przygotował ustawę gwarantującą maksymalną cenę węgla poniżej 1000 zł za tonę. 

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Ceny węgla. Rząd wprowadza maksymalną cenę węgla

Ustawa przewiduje, że gospodarstwa domowe, wspólnoty oraz spółdzielnie będą mogły kupić węgiel w cenie 996,60 zł brutto za tonę. Taka stawka była na rynku w zeszłym roku. Każdemu z gospodarstw w będzie przypadało do trzech ton węgla za podaną cenę.

Sprzedawcy węgla, którzy zaoferują klientom surowiec po ustawowej stawce, dostaną rekompensatę w wysokości 1073,13 zł za tonę. Nowe prawo zakłada, że na rekompensaty w tym i przyszłym roku zostaną przeznaczone z budżetu państwa 3 mld zł.   

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Senat zgłosił pod koniec czerwca do tej ustawy siedem poprawek. Wśród nich była m.in. poprawka skreślająca przepisy nowelizujące ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Senatorowie tłumaczyli, że część przepisów pojawiła się w ustawie dopiero na ostatnim etapie prac i wykraczają poza zakres projektu przedłożonego rządowi.  

Oprócz tego senatorowie chcieli wprowadzić poprawkę przewidującą, że szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje, na wniosek zarządcy rozliczeń, wskazane w ustawie dane identyfikacyjne przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania rekompensaty - wyjaśnia money.pl.

Pozostałe poprawki miały jedynie charakter legislacyjny.

W środę sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich poprawek Senatu, a w czwartek Sejm odrzucił wszystkie poprawki. Teraz ustawa trafi na biurko Andrzeja Duda. Gdy prezydent ją podpisze, większość z zapisów ustawy wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: