Ceny węgla. Jak skorzystać z dopłat do węgla zaproponowanych przez rząd? Wyjaśniamy

Węgiel w cenie 996 zł za tonę - taką kwotę zapowiedział rząd we wtorek. Dopłata do węgla nie trafi jednak bezpośrednio do konsumentów, a będzie realizowana poprzez narzucenie cen w sklepach i zakładach. Jak skorzystać z rządowych dopłat? Wyjaśniamy.

Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina w Ukrainie sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca, również w Polsce. Wcześniej importowaliśmy z Rosji 8,2 mln ton. Doprowadziło to do sytuacji, w której ceny węgla osiągają nawet 3 tysiące zł za tonę. Aby zakończyć te podwyżki, rząd wprowadził system dopłat.  

Zobacz wideo Co rząd powinien zrobić by obniżyć ceny węgla na rynku?

Ceny węgla. Rząd zaproponował dopłaty do węgla

- Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel do Polski. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na dzisiaj 996 zł, To jest cena średnia, wg danych GUS, za poprzedni rok i porównywalna cena do tej, za którą dzisiaj możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia - zapowiedziała na wtorkowej konferencji ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa

Cena 996 złotych za tonę nie jest jednak dla wszystkich. Klienci, którzy będą chcieli skorzystać z zakupu węgla po korzystniejszej cenie, będą musieli okazać w sklepie zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). System ten pozwoli zweryfikować czy zakupiony węgiel rzeczywiście trafi do gospodarstwa domowego, bowiem CEEB to baza źródeł informacji o ogrzewaniu budynków w kraju.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Jak skorzystać z dopłat?

Przypominamy, że aby skorzystać z niższych cen, trzeba zarejestrować swój dom w tej bazie. Można to zrobić poprzez złożenie deklaracji na specjalnej platformie internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu. Czasu nie zostało dużo, bo deklarację można składać jedynie do końca czerwca.  

Zaświadczenie z CEEB nie upoważnia jednak do zakupu nieograniczonej ilości węgla. Rząd będzie go reglamentował. Węgiel po niższej cenie, z zaświadczaniem, będzie można otrzymać do 3 ton. Ma to być zabezpieczenie przed możliwymi spekulacjami nieuczciwych klientów.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny węgla. Komu przysługuje dopłata?

- To nie będzie pieniądz dawany do ręki. W praktyce to będzie tak, że przychodzi pan do składu węgla, który przystąpił do programu, przekazuje zaświadczenie i to daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie do trzech ton - wytłumaczyła ministerka klimatu i środowiska

Dopłaty będą przysługiwać jedynie za węgiel importowany po 16 kwietnia, czyli po wprowadzeniu embarga na ten surowiec z Rosji.  

Ceny węgla. Gdzie kupić tańszy węgiel?

Węgiel w cenie 996 zł za ton będzie dostępny m.in. na stronie Polskiej Grupy Górniczej, ale również w zakładach, które zadeklarują udział w rządowym programie. Przedsiębiorcy, którzy to zrobią, mogą liczyć nawet na 750 zł rekompensaty do tony.  

Rząd na cały program ma przeznaczyć 3 mld złotych. Można zakładać, jednak że zanim przejdzie całą procedurę legislacyjną, to wejdzie w życie dopiero na przełomie lipca i sierpnia. 

Więcej o: