Ile można dorobić do emerytury? Limity rosną co kwartał i są uzależnione od danych GUS

Limity, do których można dorobić do renty i emerytury zmieniają się co kwartał. W przypadku przekroczenia limitu ZUS zmniejszy lub nawet zawiesi wypłatę świadczeń. Ile można dorobić do emerytury i renty? To jest zależne od przeciętnego wynagrodzenia.

Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn) może dorabiać bez żadnych limitów. Renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą dorabiać, lecz muszą pamiętać o granicznych kwotach przychodu.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Od czego zależne są limity?

Limity dorabiania zależą od średniej krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Ostatni raz GUS podał dane 1 czerwca, wówczas też wzrosła granica zarobków dla emerytów. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Po przekroczeniu określonego limitu, renty i emerytury są odpowiednio zmniejszane, a w określonych przypadkach ZUS może nawet całkowicie zawiesić wypłatę świadczeń.

Ile można dorobić do emerytury?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w I kwartale 2022 roku wyniosło 6235,22 zł brutto. Jeśli emeryt  zarobi do 70 proc. tej kwoty, świadczenie przysługuje mu w pełnej kwocie. To tzw. pierwszy próg przychodu. Powyżej tej kwoty zarobki zostaną odpowiednio zmniejszone o kwotę przekroczenia  Całkowicie świadczenie zostanie zawieszone, jeśli dochód będzie wynosił 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Emeryci bez zmartwień o wysokość emerytury mogą więc zarobić do 4364,65 zł miesięcznie. Jeśli przekroczą 8105,79 zł, świadczenie nie zostanie w ogóle wypłacone. 

Inaczej jest w przypadku rent socjalnych. Jeśli dodatkowy przychód przekroczy już pierwszy próg, czyli kwotę 4364,65 zł to od razu nastąpi zawieszenie wypłaty renty socjalnej za dany miesiąc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: