Kolejna podwyżka stóp procentowych przed nami? Glapiński: Jeśli będzie rosła inflacja, będziemy podnosić

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe do 6,5 proc. Czy będą kolejne podwyżki? Eksperci nie są zgodni. Ale przynajmniej przez wakacje, stopy procentowe nie będą rosnąć.

Decyzją RPP z czwartku podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wzrosła o 50 pb. do poziomu 6,5 procent. W piątek decyzję skomentował przewodniczący rady i prezes NBP Adam Glapiński. 

Zobacz wideo Czy warto przejść na stałe oprocentowanie kredytu? [Q&A]

Czy stopy procentowe wzrosną?

Od października stopy procentowe były podnoszone już dziesięć razy, miesiąc w miesiąc. Czy to koniec podwyżek? - Czekamy, aż gospodarka zareaguje na to, co zrobiliśmy. Jesteśmy gotowi do dalszego działania - mówił Glapiński. 

Jeśli będzie potrzeba, nadal będziemy podwyższać stopy, tak jak to zapowiedziałem. Jeśli będzie rosła inflacja, będziemy je podnosić

- dodał prezes NBP.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Eksperci są podzieleni. - To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. Trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Podobne zdanie ma analityk Ebury Roman Ziruk. Jego zdaniem  po wakacjach możemy się spodziewać kolejnych podwyżek- mówi dla RMF FM. Dodaje, że trudno, póki co określić kiedy zakończy się cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

Natomiast Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan jest zdania, że lipcowa podwyżka może być tą ostatnią. "To powinna być ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. Decydujące będą najbliższe odczyty danych dotyczących przemysłu, rynku pracy, handlu zagranicznego oraz w mniejszym stopniu inflacji, która ponownie prawdopodobnie odnotuje rekordowy wzrost" - komentuje ekspert.

"Z gospodarki napływają ostatnio niekorzystne dane, wskazujące na możliwość wystąpienia recesji, ale szczyt inflacji jest jeszcze przed nami, w najbliższych miesiącach ceny nadal będą rosnąć. Maksymalny poziom inflacji wyniesie 17-18 proc. "- pisze z kolei Paweł Majtkowski, analityk eToro. 

Kiedy kolejna podwyżka stóp procentowych?

To, czy będzie kolejna podwyżka, zależy od tego, jakie będą wyniki gospodarcze. Na pewno jednak nie stanie się w to w ciągu dwóch następnych miesięcy. RPP ma bowiem teraz przerwę w posiedzeniach. Kolejna podwyżka stóp procentowych czeka na więc najwcześniej po wakacjach, ponieważ następne spotkanie Rady odbędzie się dopiero 7 września.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: