Ile można dorobić do emerytury od 1 czerwca 2022 roku? Kiedy świadczenie może zostać zmniejszone?

Wielu chciałoby, żeby merytura była na tyle wystarczająca, aby osoby starsze nie musiały martwić się o jej wielkość. Niestety z powodu niskich świadczeń i drożyzny wielu emerytów wciąż pracuje. Ile może zarobić świadczeniobiorca, aby nie stracić emerytury?

Wielu polskich emerytów musi pracować mimo tego, że otrzymują emeryturę. Okazuje się, że wielu osobom nie starcza pieniędzy na podstawowe wydatki. Otrzymując świadczenie emerytalne bowiem należy odprowadzić podatek emerytalny oraz opłacić składki ZUS/KRUS - dlatego też emerytura na rękę często jest sporo niższa od kwoty brutto. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytury 2022. Ile może dorobić emeryt od 1 czerwca?

Emeryci mogą pracować mimo tego, że otrzymują świadczenie emerytalne. Po przekroczeniu określonych limitów, otrzymuje się jednak niższą emeryturę czy rentę. Limity otrzymywanych zarobków są związane z wysokością średniego wynagrodzenia.

Okazuje się, że średnie wynagrodzenie w I kwartale 2022 roku wynosiło 6235,22 zł. Zatem od czerwca tego roku emeryt może dodatkowo zarobić nie więcej niż 4364,65 zł brutto/mc. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, to otrzymywane świadczenie zostanie zmniejszone. Jest to tzw. pierwszy próg przychodu, czyli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli dana osoba nie przekroczy tego progu, to renta nie zostanie zmniejszona. W przypadku, gdy świadczeniobiorca osiągnie dodatkowy przychód w wysokości powyżej 8105,79 zł/mc, świadczenie zostanie zupełnie zawieszone. Po przekroczeniu progu dochodu powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia ZUS zawiesi wypłatę w określonym miesiącu.

WAŻNE: Osobny wyjątek stanowi renta socjalna - jeśli pierwszy próg zostanie przekroczony, wówczas świadczenie zostanie zawieszone. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytury 2022. Kto jest zwolniony z ograniczeń?

Okazuje się, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), nie dotyczą ich żadne ograniczenia. Osoby, które są młodsze, powinny jednak monitorować wysokość swoich zarobków, aby świadczenie emerytalne nie zostało zawieszone lub pomniejszone. Rząd wprowadził również 13. oraz 14. emeryturę, aby poprawić byt emerytów - okazuje się jednak, że w dalszym ciągu osoby korzystające ze świadczenia są zmuszone wykonywać dodatkowe prace.

Więcej o: