Nowe dane GUS - inflacja najwyższa od 25 lat. Ale nie przebiła szacunku

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5 proc. rok do roku - podał GUS. To minimalnie mniej niż wynikało z szybkiego szacunku (15,6 proc.). Nie ma jednak powodów do optymizmu - to najwyższy wynik od 25 lat.

Z tzw. szybkiego szacunku opublikowanego na początku lipca wynikało, że inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 15,6 procent. Ostatecznie jednak po korekcie wzrost cen okazał się minimalnie mniejszy. 

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Inflacja w czerwcu

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,5. proc. - podał GUS. "To najwyższy poziom od ćwierć wieku" - przypomina Paweł Cymcyk z DNA Rynków. W stosunku do maja odnotowano wzrost o 1,5 proc. W I półroczu inflacja wyniosła 11,8 proc., a w II kwartale 2022 roku o 5,8 proc. 

W czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 6,6 proc.), mieszkania (o 1,7 proc.), żywności (o 0,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,7 proc.).

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny notowano w zakresie mieszkania (o 21,1 proc.), żywności (o 14,8 proc.), transportu (o 33,4 proc.), restauracji i hoteli (o 15,9 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 11,5 proc.).

Oprócz danych o inflacji GUS opublikował informację na temat obrotów towarowych handlu zagranicznego od stycznia do maja. W okresie styczeń-maj 2022 r. wyniosły w cenach bieżących 625,5 mld PLN w eksporcie (wzrost o 20,4 proc. r/r) oraz 674,8 mld PLN w imporcie (wzrost o 34,3 proc. r/r). 

Szczyt inflacji w te wakacje

Prezes NBP twierdzi, że dzięki tarczom inflacja będzie stopniowo się obniżać, począwszy od III kwartału bieżącego roku. W IV kwartale 2023 roku ma osiągnąć 5,5 proc., a rok później spaść do 2,5 proc. To jednak zależy od "materializacji przyjętych w projekcie założeń, w tym także od sposobów i terminów wycofywania poszczególnych rozwiązań tarczy" - mówił Adam Glapiński.

Jeżeli projekcja będzie się materializować, według dzisiejszej oceny można powiedzieć, że możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej

- ocenił prezes NBP.

Dodał, że - przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB w 2023 roku - możliwe będą już nawet obniżki stóp procentowych. Zastrzegł jednak, że będzie to zależało od informacji dotyczących perspektywy inflacji i aktywności gospodarczej. 

Więcej o: