Michał Dworczyk: W pięć lat przychody z VAT wzrosły o ponad 50 proc. Ekspert: Nic nadzwyczajnego

"To efekt skutecznej polityki rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej". Tak Michał Dworczyk, szef KPRM komentuje zwiększające się wpływy z podatku VAT. Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Domu Inwestycyjnego Xelion, wskazuje na inny powód wyższych dochodów państwa. Jest nim inflacja.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, postanowił w weekend pochwalić rząd. W mediach społecznościowych zamieścił wykres i dane dotyczące wpływu jednego z najważniejszych polskich podatków. 

Michał Dworczyk chwali swojego szefa za zwiększone wpływy VAT

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

"W ostatnich pięciu latach przychody z podatku VAT wzrosły o ponad 50 proc. To efekt skutecznej polityki rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i uszczelnienia luki VAT. W 2021 r. luka VAT zmniejszyła się do 4,3 proc., [co dało - red.] dodatkowy wpływ do budżetu rzędu w wysokości 14 mld zł" - napisał. 

Ekspert. Wyższe wpływy z VAT? Przy takiej inflacji nic nadzwyczajnego

O komentarz do wpisu szefa KPRM spytaliśmy eksperta. W rozmowie z Gazeta.pl Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Domu Inwestycyjnego Xelion, zwraca uwagę na istotny czynnik, który sprawił, że wpływy z podatku VAT są faktycznie wyższe. W ostatnim czasie jest nim inflacja. Drugi czynnik to wzrost PKB. 

- W ciągu ostatnich pięciu lat PKB wzrósł o około 20 proc., a inflacja do 2021 roku wzrosła o 17 proc. - jeśli uwzględni się inflację w 2022 roku to nawet o około 30 proc. W tej sytuacji wzrost wpływów z VAT o 50 proc. nie jest niczym nadzwyczajnym. Wynikał z działania polskich przedsiębiorców, często muszących wręcz walczyć z działaniami rządu - stwierdził.

Ekonomista: Uszczelnianie VAT zaczęło się za Ewy Kopacz

Ekspert odniósł się też do kwestii uszczelniania podatków. - Oczywiście wprowadzenie JPK (rozpoczął to minister Mateusz Szczurek z rządu Ewy Kopacz) i mocny PR nakierowany na zwalczanie karuzel VAT spowodowały znaczne skurczenie luki VAT. To niewątpliwa zasługa obecnego rządu kontynuującego działania z końcowej fazy rządów PO-PSL - stwierdził.

Od stycznia 2017 małe i średnie firmy muszą  przekazywać do Ministerstwa Finansów tzw. "jednorodny plik kontrolik" - JPK_VAT. Wymóg przesyłania danych we wskazanym formacie obowiązuje wszystkie przedsiębiorstwa, zmiany w tym zakresie rozpoczęto wprowadzać w roku 2017. 

Ekspert przypomniał też, w jakich warunkach działała poprzednia koalicja rządowa. - Można oczywiście krytykować tę ostatnią koalicję za to, że nie rozpoczęła walki z mafiami wcześniej, ale wagę tej krytyki zmniejsza to, że rządziła ona w okresie po kryzysach z lat 2007-2009 (post Lehman Brothers) i 2012 (zadłużeniowy strefy euro). Trudno było w tym okresie o mocniejsze działania regulacyjne ograniczające aktywność gospodarczą - stwierdził Piotr Kuczyński.

Zwrócił też uwagę na różne metodologie związane z badaniem luki VAT. - Może być różnie obliczana. Więcej na ten temat znaleźć można w analizie Instytutu Obywatelskiego. Luka podlega też licznym aktualizacjom i weryfikacjom. Poza tym, jak podają autorzy cytowanego przeze mnie opracowania, działania przestępcze odpowiadają za 20-35 proc. luki z VAT. Trudno więc całe skurczeniu luki z VAT przypisać zwalczaniu przestępstw skarbowych - podsumował ekonomista. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: